Negociatat me Shqipërinë, presidenti i Polonisë: BE duhet të kalojë testin këtë muaj - Bota Sot
Negociatat me Shqipërinë, presidenti i Polonisë: BE duhet të kalojë testin këtë muaj

Evropë

Negociatat me Shqipërinë, presidenti i Polonisë: BE duhet të kalojë testin këtë muaj

Më: 7 tetor 2019 Në ora: 18:28
Andrzej Duda

Presidenti i Polonisë, Andrzej Duda e konsideron test për Bashkimin Evropian hapjen e negociatave këtë muaj me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Gjatë takimit në Lany të Çekisë, me homologët e Vishegradit (Sllovaki, Hungari, Çeki), Duda theksoi se përcaktimi i qartë i kritereve të anëtarësimit për dy vendet ballkanike “është një test për treguar se si duket një BE e hapur”.

Të pranishëm në këtë takim ishin edhe presidentët e Serbisë dhe Sllovenisë.

“Ne jemi avokatë të një BE-je me dyer të hapura. Ne besojmë se kjo është e vetmja rrugë për Evropën që të zhvillohet në mënyrë të qetë dhe paqësore”, ka theksuar presidenti polak.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat