Vatikani kërkon që vizita e presidentit irakian të mbrojë të krishterët - Bota Sot
Vatikani kërkon që vizita e presidentit irakian të mbrojë të krishterët

Evropë

Vatikani kërkon që vizita e presidentit irakian të mbrojë të krishterët

Më: 25 janar 2020 Në ora: 18:20
Papa Françesku dhe Barham Saleh

 Të shtunën Vatikani i kërkoi Presidentit Irakian Barham Saleh të garantojë sigurinë e të krishterëve dhe të sigurojë që ata të kenë një vend të ardhshëm në vendin e luftuar, shkruan AP.

Saleh u takua me Papa Françeskun, sekretarin e shtetit dhe ministrin e jashtëm të Vatikanit gjatë audiencës së prapambetur në vizitën e tij të dytë në Vatikan.

Zyra e Saleh tha që ai dhe Papa diskutuan një vizitë papale në Irak, por tha vetëm se "ishte planifikuar të paguhej në një datë të mëvonshme."

Françesku kishte shprehur shpresë për të vizituar Irakun këtë vit, por asnjë udhëtim nuk u konfirmua kurrë dhe nuk është e qartë nëse do t'i jepet trazirave të lëshuara nga sulmi i dronit të SHBA në tokën irakiane që vrau një gjeneral të lartë iranian.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat