Tikhanovskaya i drejtohet Macron: Koha të ndërmjetësosh me Putinin

Evropë

Tikhanovskaya i drejtohet Macron: Koha të ndërmjetësosh me Putinin

Më: 28 shtator 2020 Në ora: 15:23
Svetlana Tikhanovskaya

Kreu i opozitës në Bjellorusi, Svetlana Tikhanovskaya të hënën i kërkoi Presidentit francez Emmanuel Macron të ndërmjetësojë në krizën politike në atdheun e saj, duke thënë se ai mund të përfshijë Rusinë në hapjen e një dialogu.

Tikhanovskaya i tha AFP se BE duhet të zgjerojë sanksionet e planifikuara për të përfshirë bizneset që mbështesin qeverinë autoritare të Presidentit Alexander Lukashenko.

"Protestat nuk do të ndalen," tha ajo në një intervistë në kryeqytetin Lituanisht Vilnius, ku ajo u arratis pasi garoi kundër Lukashenkos në një zgjedhje më 9 gusht.

"Njerëzit nuk do të pranojnë regjimin nën të cilin kanë jetuar gjithë këto vite."

Ajo tha se shpresonte të takonte Macron gjatë vizitës së tij dy-ditore në Lituani, e cila fillon më vonë të hënën.

Presidenti francez do të ishte takimi më i profilit të Tikhanovskaya deri më tani që nga zgjedhjet e diskutueshme dhe javët e protestave masive të papara të cilat ajo ka ndihmuar në frymëzimin.

Ajo më parë ka takuar liderë në Poloninë dhe Lituaninë fqinje, të cilët kanë marrë drejtimin e diplomacisë evropiane mbi Bjellorusinë dhe me ministrat e jashtëm të BE në Bruksel .

Ajo tha se udhëheqësi francez ishte i njohur si një ndërmjetës në krizat ndërkombëtare dhe që mund të hapte një dialog midis qeverisë dhe opozitës, dhe gjithashtu të përfshinte udhëheqësin rus Vladimir Putin.

"Tani është momenti kur Bjellorusia ka nevojë për ndihmë në fillimin e dialogut," tha ajo, duke shtuar se Macron mund të jetë "një nga ndërmjetësit" në krizë.

BE po konsideron sanksionet personale kundër Lukashenkos dhe figurave të tjera të profilit të lartë që shihen si përgjegjëse për dhunënë atje.

Por Tikhanovskaya tha se mund të shkojë më tej dhe të miratojë "sanksione ekonomike kundër bizneseve, biznesmenë individualë që mbështesin regjimin e Lukashenkos".

Por ajo theksoi se këto nuk duhet të jenë sanksione të përgjithshme ekonomike pasi "njerëzit e zakonshëm do të vuajnë më shumë" prej tyre.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat