Serbia e Vuçiqit: Në rresht për ushqim falas, rrahje për një pjatë me fasule

Evropë

Serbia e Vuçiqit: Në rresht për ushqim falas, rrahje për një pjatë me fasule

Nga: D.G. Më: 20 tetor 2020 Në ora: 09:23
Pritje në rresht për ushqim falas në Beograd

Nëse dëgjojmë paraqitjet në media të presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiq dhe të partisë së tij, në lidhje me rritjen e PBB-së, "epokën e artë" dhe se Serbia, besoni apo jo, është e para në Evropë për sa i përket normës së rritjes, do të mendonim se nuk ka në Serbi asnjë njeri të vetëm që ka nevojë për ushqim falas. Pamjet nga rrjetet sociale nga Beogradi jo vetëm që e mohojnë Vuçiqin, por gjithashtu të shtyjnë të pyesësh se sa njerëz ka që nuk mund të blejnë ushqim, përveç në këtë mënyrë - që dikush t'u japë atyre nga solidariteti.

Këto i ka shkruar  aktivisti i mirënjohur Marko Dragoslaviq në një postim të tij në Tëitter, duke theksuar se një burrë madje sulmoi fizikisht një grua për të marrë ushqim.

- Ju i sollët njerëzit në fund të varfërisë, autokrat Aleksandar Vuçiq. Kjo është fytyra e vërtetë e sundimit tuaj. Qytetarët nuk janë në gjendje t'i sigurojnë vetes një vakt, kështu që njerëzit njerëzorë vendosën t'u jepnin atyre një vakt falas - shkruan ai. 

- Aleksandar Vuçiq, qytetarët tuaj janë të uritur! Ata nuk janë në gjendje të përballojnë një vakt, kështu që njerëzit humanë kanë vendosur t'u jepnin atyre një vakt falas - shton Dragoslaviq me foto dhe video nga parku pranë monumentit të Vukut.

Image

 

Gjatë fundjavës, kolektivi "Kuzhina solidare" gatoi dhe shpërndau ushqim në Beograd për ata që kanë më shumë nevojë për ndihmë.

"Kuzhina e Solidaritetit" është formuar nga nevoja për t'u "përgjigjur problemeve të kudogjendura të varfërisë dhe urisë, të cilat janë veçanërisht të theksuara në situata krize, me solidaritet dhe ndihmë të ndërsjellë".

Gjykuar nga radhët e habitshme të qytetarëve që presin të marrin një vakt, mund të krijohet përshtypje për pasqyrën reale të jetës në vend. Mund të konkludohet se ka përqindje të madhe të varfërisë dhe se nuk ka "a" nga epoka e artë e Vuçiqit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat