Vetëm 4 ditë punë në javë/ Greqia fillon sot konsultimin e projektligjit

Evropë

Vetëm 4 ditë punë në javë/ Greqia fillon sot konsultimin e projektligjit

Më: 12 maj 2021 Në ora: 09:28
Foto ilustrim

Sot, Greqia nis konsultimin e projektligjit që mundëson vetëm 4 ditë punë në javë, projektligj që ka shkaktuar një konfrontim të ashpër politik midis qeverisë dhe partive të opozitës.

Vetë Kryeministri Grek ka deklaruar se legjislacioni i ri i punës do t’i japë punonjësit forcën për të zgjedhur ekuilibrin midis punës dhe jetës personale dhe për t’i thënë jo çdo abuzimi me ligjet e punës dhe orët shtesë të papaguara përmes kartës dixhitale e një punonjësi.

Fillimi i komunikimit është planifikuar të organizohet dhe është ndërmarrë nga stafi i kryeministrit i kryesuar nga Znj. Pelonis dhe Dimitris Tsiodras, të cilët së bashku me ministrin kompetent do të koordinojnë hapat në baza ditore deri në miratimin e projektligjit.

Me prezantimin e projekt-ligjit, konfrontimi i ashpër midis qeverisë dhe partive të tjera të opozitës do të fillojë zyrtarisht.

“Me rregullimin, krijohet mundësia e punës 4-ditore për ata punonjës që e zgjedhin atë. Ajo që ndryshon posaçërisht me faturën e re të punës është se marrëveshja mund të zbatohet për ndërmarrjet që ose nuk kanë fare sindikata ose nëse vetë punonjësi dëshiron (me kërkesën e tij) të “pajtojë” jetën e tij profesionale dhe familjare. Me fjalë të tjera, është e mundur që ata punonjës që e dëshirojnë atë, të punojnë pak më shumë për disa ditë dhe më pak për të tjerët, apo edhe të punojnë 4 ditë në javë, në vend që të punojnë 5 ditë në javë. Ose bëni 6 javë pushim në vit, në vend që të bëni 4 javë pushim.”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat