Në Greqi nis vaksinimi i të rinjve nga mosha 18-24 vjeç

Evropë

Në Greqi nis vaksinimi i të rinjve nga mosha 18-24 vjeç

Më: 15 qershor 2021 Në ora: 10:19
Ilustrim

Duke nisur nga e mërkura, në Greqi nis fushata e vaksinimit për të rriturit. Pra, mund të vaksinohen të gjithë personat nga 18 deri në 24-vjeç, ndërsa opsionet janë Pfizer, Johnson & Johnson dhe Moderna.

Megjithatë, ende mbetet për t’u vendosur se çfarë do të bëhet me rekomandimin e shkencëtarëve të Komitetit Kombëtar të Vaksinimit, sipas të cilëve  AstraZeneca nuk duhet t’u bëhet personave që janë nën 60-vjeç. Tashmë, zyrtarët janë të shqetësuar se këto rekomandime mund të lëkundë më tej besimin e qytetarëve në këtë vaksinë.

Për personat që kishin radhën për t’u injektuar me dozën e parë të AstraZeneca-s, është krijuar mundësi që të zgjedhin një vaksinë tjetër.

Fushata “Liria” prej rreth 7 milion vaksinimesh – mbi 40.5% me një dozë të vetme dhe më shumë se 27% për vaksinat e integruara, po rrit me shpejtësi numrin e të imunizuarve që sipas ekspertëve mund të arrijë deri në 60 për qind deri në fund të verës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat