​Mbi 100.000 polakë mbështetën BE në demonstrata

Evropë

​Mbi 100.000 polakë mbështetën BE në demonstrata

Më: 11 tetor 2021 Në ora: 00:03
Foto

Më shumë se 100.000 polakë demonstruan sot në mbështetje të Bashkimit Evropian.

Politikanët në të gjithë Evropën janë shprehur të habitur nga vendimi i Gjykatës Kushtetuese polake të enjten, e cila arriti në përfundimin se ligjet e BE -së nuk përputhen me Kushtetutën e Polonisë, shkruan Reuters.

Tubimet mbështetëse u mbajtën në më shumë se 100 qytete në të gjithë Poloninë dhe disa qytete jashtë saj.

Midis 80.000 dhe 100.000 njerëz u mblodhën në kryeqytetin Varshavë, duke valëvitur flamujt e Polonisë dhe BE-së, me thirrjet "qëndroni".

Donald Tusk, ish-president i Këshillit Evropian dhe udhëheqës i partisë kryesore të opozitës Platforma Qytetare, tha se politika e partisë në pushtet Ligji dhe Drejtësia (IPVQ) kërcënon të ardhmen e Polonisë në Evropë.

"Ne e dimë pse ata duan të largohen nga BE, në mënyrë që ata të shkelin rregullat demokratike pa u ndëshkuar," tha ai para Pallatit Mbretëror të Varshavës, i rrethuar nga mijëra protestues.

IPVQ tha se nuk kishin në plan të "pushonin". Duke mbështetur vendimin e gjykatës të enjten, kryeministri Mateusz Morawiecki tha se çdo shtet anëtar duhet të trajtohet me respekt dhe se BE nuk duhet të jetë vetëm një "grup i barabartë dhe më i barabartë".

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat