Tragjedia që ndryshoi futbollin anglez (Kujdes pamje të rënda) - Bota Sot
Tragjedia që ndryshoi futbollin anglez (Kujdes pamje të rënda)

Futboll

Tragjedia që ndryshoi futbollin anglez (Kujdes pamje të rënda)

Më: 15 prill 2019 Në ora: 12:52
93 tifozë humbën jetën në fatkeqësinë më të rëndë sportive të ndodhur në Britaninë e Madhe.

Më 15 prill 1989, 93 tifozë humbën jetën në fatkeqësinë më të rëndë sportive të ndodhur në Britaninë e Madhe.

Ata u shtypën për vdekje në stadiumin ‘Hillsborough’ në Shefilld, gjatë ndeshjes gjysmëfinale të FA Cup, ndërmjet skuadrave të Notinghem Forest dhe Liverpul.

Kaosi u shkaktua nga pjesë pjesë e tifozëve e Liverpulit, që u lejuan të hyjnë në stadium nga pjesa e pasme, kur ndeshja kisha filluar. Më shumë se 2.000 tifozë që hynë në stadium, mbipopulluan një pjesë të tij, duke shtyrë dhe shtypur tifozët në radhët e poshtme.

Tragjedia ndryshoi rrënjësisht futbollin anglez; ligje të ashpra u vendosën për tifozerinë e dhunshme. Ndryshoi tërësisht infrastruktura e stadiumeve, pasi tani rendin nuk e mbanin më gardhet apo rrjetat e telit por dhuna e ligjit (kampionati i vetëm në botë ku tifozët janë ngjitur me fushën e gjelbër).

Image
Image
Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...