Dështoi me Sane, Bayern Munich hidhet në sulm për yllin e Ajax - Bota Sot
Dështoi me Sane, Bayern Munich hidhet në sulm për yllin e Ajax

Futboll

Dështoi me Sane, Bayern Munich hidhet në sulm për yllin e Ajax

Më: 10 gusht 2019 Në ora: 10:19
Hakim Ziyech

Ylli i Ajax, Hakim Ziyech, ka nënshkruar zgjatjen e kontratës me kampionët e Eredivisie deri në fund të sezonit 2021-2022, ka njoftuar klubi holandez. Marokeni është lidhur së fundi me Bayern Munich. Ai pati sezonin (2018-2019) e tij më të mirë me Ajax. 26-vjeçari shënoi 16 gola dhe dha 13 asiste në Eredivisie, duke i ndihmuar të tijtë të fitojnë titullin kampion. Ai shënoi edhe 3 gola e dha 3 asiste në Ligën e Kampionëve të sezonit të kaluar.

Pritej gjerësisht që yjet e rinj të Ajax të ishin shënjestra e klubeve elitare të Europës. Dhe, para se të mbaronte sezoni, mesfushori Frenkie de Jong kishte pranuar të bashkohej me kampionët e La Liga-,s Barcelona.Këtë verë, largimi i De Jong u pasua nga kapiteni Matthijs de Ligt, i cili u transferua te Juventusi. Tani e ka radhën Ziyech, që ka qenë i lidhur me klubet e Premier League, përfshirë Liverpool dhe Arsenal. Anglia ka rënë poshtë si mundësi, sepse e ka mbyllur tashmë merkaton, ndaj në skenë ka dalë Bayern Munich. 

Pas kthimit nga Kupa e Kombeve të Afrikës me Marokun, Ziyech zbuloi se kishte refuzuar një mundësi për të shkuar në klubin e La Liga-s, Sevilla, duke besuar se spanjollët ishin në të njëjtin nivel me Ajax. Bavarezët janë bërë klubi i fundit, i lidhur me marokenin, pasi ndjekja e tyre për të marrë yllin e Manchester City, Leroy Sane, mori goditje. Gjermani dëmtoi gjurin dhe duhet t’i nënshtrohet operacionit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...