Flick dhe Lopetegui i kundërvihen njëri-tjetrit për finalen e Superkupës

Futboll

Flick dhe Lopetegui i kundërvihen njëri-tjetrit për finalen e Superkupës

Më: 25 shtator 2020 Në ora: 10:26
Hans-Dieter Flick

Hans-Dieter Flick ka lavdëruar lojtarët e tij, të cilët fituan Superkupën e UEFA-s kundër Sevilla. Skuadra gjermane rrëmbeu triumfin 2-1 në kohën shtesë, kur Javi Martinez, i ardhur si zëvendësues, shënoi golin e fitores. Flick pranoi që lojtarët e tij ishin të ngadaltë në fillimin e ndeshjes në “Puskas Arena” të Budapestit:

“U deshën 15 minutat e para që ne të futeshim në lojë. Ishte shumë mirë për mua ta shihja ekipin duke u përpjekur të futej në mentalitetin e vet dhe të kishte sukses. Në fund, lojtarët e mi kaluan barrierën e lodhjes fizike për të fituar”.

Trajneri i Sevilla, Julen Lopetegui, ishte mirënjohës që kishte sfiduar me dinjitet “ekipin më të mirë në Europë” gjatë pjesës më të madhe të lojës, por përsëri vuri në dukje hidhërimin e humbjes: “Gjithmonë dhemb, kur humbet në futboll; veçanërisht në një finale, të cilën kishim shanse për ta fituar.

Ne duhej të vuanim dhe ishim në gjendje t’i lëndonim bavarezët. Ata morën fitoren kur më së paku dukej e mundshme kjo. Kemi vetëm 12 ditë që jemi kthyer në stërvitje dhe treguam se mund t’i bëjmë ballë ekipit më të mirë në Europë, ta çojmë finalen në kohën shtesë”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat