UEFA me ndryshime të mëdha për Kampionatin Evropian

Futboll

UEFA me ndryshime të mëdha për Kampionatin Evropian

Më: 23 prill 2021 Në ora: 15:18
UEFA me ndryshime të mëdha për Kampionatin Evropian

Ndeshjet që do të zhvillohet në qytetin gjerman Munich është konfirmuar do të lejohet të kenë minimumi 14,500 tifozët, qyteti i Sevillas zëvendëson Bilbaon, ndërsa ndeshjet e Dublinit u zhvendosën në Shën Petersburg dhe Londër.

Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s u takua sot përmes video-konferencës dhe u informua për konfirmimin e dhënë nga autoritetet lokale se të katër ndeshjet e EURO 2020 në Munich do të jenë në gjendje të mirëpresin minimumi 14,500 spektatorë.

Komiteti më pas vendosi të rialokojë disa nga ndeshjet e UEFA EURO 2020 dhe njoftoi këto ndryshime.

Të katër ndeshjet e planifikuara fillimisht të zhvillohen në Bilbao, do të zhvendosen në Estadio La Cartuja në Sevilje. Pritja e këtyre ndeshjeve mbështetet nga Komuniteti Autonom i Andaluzisë, i cili ka konfirmuar synimin e tij për të lejuar spektatorë në 30 për qind të kapacitetit të stadiumit për tre ndeshjet e Grupit E dhe një ndeshje të raundit të 16-të.

Të tre ndeshjet e Grupit E të planifikuara fillimisht për Dublin, do të rialokohen në St Petersburg Stadium, i cili tashmë po pret tre ndeshje të Grupit B dhe një çerekfinale.

Ndeshja e raundit të 16-të e planifikuar fillimisht në Dublin, do të zhvendoset në stadiumin Wembley në Londër.

“Ne kemi punuar me zell me federatat pritëse dhe autoritetet lokale për të siguruar një mjedis të sigurt dhe festiv në ndeshje dhe unë jam vërtet i kënaqur që jemi në gjendje të mirëpresim spektatorë në të gjitha ndeshjet për një festim të futbollit të ekipit kombëtar në të gjithë kontinentin”, ka thënë presidenti i UEFA-s, Aleksandar Ceferin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat