Ademi: Ja si mu përgjigj Michel Platini për Kosovën në vitin 2001!

Futboll

Ademi: Ja si mu përgjigj Michel Platini për Kosovën në vitin 2001!

Nga: Kemajl Goca Më: 6 maj 2021 Në ora: 14:08
Ademi: Ja si mu përgjigj Michel Platini për Kosovën në vitin 2001!

Para 20 viteve Michel Platini ishte në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut, atëkohë si ish futbollist i mirënjohur, ndërsa në vitin 2007 u zgjodh në krye të UEFA-së, derisa u largua 9 vite më vonë. 

Gazetari i mirënjohur sportiv Safet Ademi tregon se në vitin 2001, e ka pyetur Platinin për Kosovë.   

“Jam krenar që kontribuova për ‘Kosova në UEFA”. 

Jam krenar që edhe penda e ime ka kontribuar në pranimin e Kosovës në UEFA. 
Ishte viti 2001 kur Platini ishte në Shkup. 

Në takimin me gazetarë për herë të parë u ballafaqua me pyetjen për pranimin e Kosovës në UEFA. 

Kjo pyetje iu parashtrua me 29.03.2001.

Tekstin tim të asaj kohe të botuar në “Flaka””, tregon Ademi.

Cila ishte përgjigja e tij? “Kur Kosova do të pranohet në UEFA. A

jo tani me është e pavarur me të gjitha të drejtat ndërkombëtare dhe si e tillë i takon të jetë anëtare e UEFA-s-ë’, kështu mu përgjigj”, tregon Ademi për gazetën kombëtare “Bota sot”. 

Pastaj Platini kishte thënë:  “Do të duhet te presim e të shohim të gjitha dokumentet tona zyrtare që iu përkasin pranimit të anëtarëve te reja. Ne jemi këtu për sport dhe jo politikë”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat