Juventusi eliminohet, Reali mposhtet! PSG fiton me 7:2! Milani e turpëron Dinamon në Zagreb

Kemajl Goca Nga Kemajl Goca Më 25 tetor 2022 Në ora: 20:58 Përditësuar në ora: 23:07 më 25.10.2022
Pamje nga ndeshja Leipzig - Real

Renditja në Champions League, këto skuadra siguruan kualifikimin

Dhjetë skuadra kanë siguruar kualifikimin në të tetën e finales së Champions.

Edhe një xhiro do të dihen të gjitha skuadrat e kualifikuar.

Deri me tash janë kualifikuar: Napoli, Liverpool, Club Brugge, Bayern Munih, Chelsea, Real Madrid, Manchester City, Dortmund, PSG dhe Benfica.

PSG shumë e fortë

Juventusi ka pësuar humbje në stadiumin “da Luz” në Lisbonë dhe eliminohet nga gara prestigjioze Champions League.

Lideri i kampionatit portugez, Benfica, ka treguar forcën e saj, duke e mundur me rezultat 4:3 Juventusin.

Tabela

Pjesa e parë ishte treguesi më i mirë se “Zonja e Vjetër” nuk ka forcë për të dalur me rezultat të favorshëm nga Lisbona.
Benfica ka siguruar kalimin në të tetën e finales.

Për Benfica-n shënuan: Antonio Silva (17’), Joao Mario (28’), Rafa Silva (35’ e 50’) dhe për Juventusin realizuan Dushan Vllahoviq (21’), Arkadiusz Milik (77’). Weston McKennie (79').

PSG e ka demoluar me rezultat 7:2 Maccabi Haifa. Messi ka realizuar dy gola, madje golin e dytë të tij nga rreth 17-18 metra.

Për PSG-në shënuan: Messi (19’ e 45’), Mbappe (32’ e 64’), Neymar (35’), Goldberg (67’ – autogol), Soler (84’) dhe për Maccabin realizoi Seck (38’ e 50’).

Milani ka treguar fuqinë në “Maksimir” duke e mundur me rezultat 4:0 Dinamon e Zagrebit. Milani shkëlqeu në pjesën e dytë duke e shkatërruar Dinamon në një stadium me atmosferë të zjarrtë.

Për Milanin shënuan Gabbia (39'), Leao (49'), Giroud (59' - nga penalltia), Ljubiçiq (autogol 69').

PSG kualifikohet më tej.

Leipzig shkakton senzacion, gjunjëzon me 3:2 kampionin në fuqi të Evropës, Real Madridin.

Leipzig ka marrë tre pikë domethënëse ndaj madrilenëve.

Për Leipzig shënuan  Josko Gvardiol (13'), Christopher Nkunku (18'),  Timo Werner (81’) dhe për Realin realizuan  Vinicius Junior (44') e Rodrygo (90+4’ – nga penalltia).
.
Celtic ndahet baras (1:1) me Shakhtarin. Georgios Giakoumakis (34') shënon për Celtic dhe Mykhailo Mudryk (58’) për Shakhtarin.
Dortmund luan baras (0:0) me Manchester Cityn.

Riyad Mahrez (Manchester City) dështon nga penalltia në minutën e 58-të.

PSG bindshëm

(E plotësuar) - 84' Soler realizon për 7:2 për PSG-në.

81'  Timo Werner thellon epërsinë e Leipzig, 3:1.

79' Weston McKennie realizon, Benfica - Juventus 4:3.

77' Arkadiusz Milik (Juventus) ngushton rezultatin në 4:2.

70' Ndeshjet po shkojnlë nga finishi.

69' Ljubiçiq shënon autogol për Milanin, 0:4.

67' Goldberg realizon autogol për PSG, 6:2.

64' Kylian Mbappe (Paris SG) shënon për 5:2

Benfica - Juventusi 4:3 (3:1)

59' Olivier Giroud (AC Milan) shënon nga penalltia, Dinamo - MIlan 0:3.

58' Mykhailo Mudryk (Shakhtar) shënon dhe barazon 1:1 ndaj Celtic-ut.

58' Riyad Mahrez (Manchester City) dështon nga penalltia.

50' PSG - Maccabi 4:2, autor i golit Abdoulaye Seck (Maccabi Haifa).

50 Rafael Leao shënon për Milanin, 0:2.

50' Rafa Silva i Benfica-s, i jep goditje të rëndë Juventusit, 4:1.

46' Fillojnë pjesët e dyta.

Përfundojnë pjesët e para.

45' Messi realizon golin e dytë të mbrëmje, duke shënuar nga 17-18 metra, PSG - Maccabo 4:1.44' Vinicius Junior shënon për Realin.

43' Arijan Ademi i Dinamos, ndëshkohet me karton të verdhë.

40' Futbollisti Matteo Gabbia me kokë shënon, Dinamo ZG - Milan 0:1.

38' Seck ngushton rezultatin, PSG - Maccabi 3:1.

35' Rafa Silva (Benfica) thellon epërsinë 3:1 ndaj Juventusit.

34'  Georgios Giakoumakis (Celtic) kalon në epërsi skuadrën skoceze.

35' Neymar shton epëesinë e PSG-së, 3:0.

32' Mbappe shënon për 2:0.

33' Juventusi në presion.

28' Benfica - Juventus 2:1, futbollisti Joao Mario ndëshkon skuadrën italiane.

27' Reali po pëson në Leipzig.24' Juve barazon ndaj Benfica-s, realizon Moise Kean.

20' Lionel Messi (PSG) ahtu si di ai, shënon për 1:0 ndaj Maccabit.

18' Christopher Nkunku (RB Leipzig) thellon epërsinë (2:0) ndaj Realit.

17' Juventusi në krizë, pëson gol nga Benfica, shënon Antonio Silva.13' Josko Gvardiol (RB Leipzig) realizion kundër Realit

12' Sfida mes Dortmund - Manchester City, më e mira e kësaj mbërmje.

9' Secila ndeshje më e mirë se tjetra.

5' Nuk ka gola në asnjë ndeshje që kanë flluar në orën 21.00.

Ndeshje që priten me emocione.Sevilla ka shënuar fitore me rezultat 3:0 ndaj skuadrës daneze Copenhagen, në kuadër të xhiros së pestë të G të Champions League.

Fitorja e parë për Sevillën në fazën e grupeve.

Golat i realizuan En Nesyri (61'), Isco (88') e Montiel (90+2’).

Sevilla është në vend të tretë me 5 pikë dhe Copenhagen në fund me 2 sosh, duke humb hapin edhe për pozitën e tretë.

Chelsea nuk lejon befasi! Broja luan në 15 minutat e fundit

Chelsea kthehet me tre pikë të mëdha nga Saluburgu.

Skuadra nga Londra ka shënuar fitore me rezultat 2:1 ndaj Salzburgut, në takimin e xhiros së pestë të Grupit E të Champions League,

Për Chelsean shënuan Kovaçiq (23') e Havertz (64') dhe për Salzburgun Adamu (49').

Shqiptari Armando Broja u paraqit nga minuta e 76-të.

Chelsea kryeson me 10 pikë duke lënë pas Salzburgun me 6 sosh. Chelsea siguron kalimin më tej.

Në fushë do të zbresin kampionët e Realit

Në fushë do të zbresin kampionët e Realit, trajnerët surprizojnë me titullarët!

Do të startojnë në orën 21:00, dy sfidat e vlefshme për Grupin F të Ligës së Kampionëve.

Edhe pse kanë arritur të sigurojnë kualifikimin, kampionët e Realit i pret një përballje tepër delikate ndaj Lajpcigut në Gjermani. Vendasit në 2 katër sfidat e para kanë siguruar 6 pikë, teksa dueli me madrilenët do të jetë vendimtar për sa i përket kualifikimit.

Ndeshje e luftuar pritet të jetë dhe ajo mes Sëlltiku dhe Shakhtar Donjetsk.

Skocezët kanë zhgënjyer në këtë edicion me vetëm 1 pikë në 4 ndeshje, ndërkohë në krahun tjetër, ukrainasit, i kanë të gjitha shanset në rast fitoreje ndaj Sëlltik, që të synojnë kualifikimin.

Dortmundi kërkon hakmarrjen

Dortmundi kërkon hakmarrjen!

Dortmundi pret në shtëpi Mançester Sitin në sfidën e vlefshme për raundin e katërt të grupeve në Ligën e Kampionëve.

“Qyetetarët” e kanë siguruar kualifikimin dhë kështu në Gjermani do të luajënë vetëm për të mbyllur llogaritë dhe për vendin e parë.

Nga ana tjetër, verdhezinjtë duan të hakmerren nga ndeshja e parë dhe gjithashtu të sigurojnë kualifikimin.