Maqedonia U17 humbi 3:0 nga Islanda

Më: 25 tetor 2022 Në ora: 23:24

Maqedonia e 17 vjeçarëve humbi me rezultat 3:0 ndaj përzgjedhjes përkatëse të Islandës në kuadër të xhiros së parë të ndeshjes kualifikuese për kualifikim për Kampionatin Evropian që do të mbahet në Hungari në vitin 2023.

Në qendrën stërvitore “Petar Milosevski”, kombëtarja islandeze zhvilloi një ndeshje të shkëlqyer, arriti të përfitojë nga gabimet në mbrojtje të vendësve dhe të shënojë një fitore shumë domethënëse në luftën për kualifikim në raundin elitar të kualifikimeve.

Shënues i dy golave ​​për kombëtaren islandeze ishte Gudjohnsen. Kjatarson hapi rezultatin në minutën e 25-të të ndeshjes. Gjashtë minuta më vonë, Gudjohnsen shënoi për të rritur avantazhin në 2:0.
Në fillim të pjesës së dytë, Gudjohnsen me golin e dytë shënoi për 3:0.

Maqedonia: Vrgov, Memishi, Maliqi, Jovanoviq, Velkov, Dimitrijevski, Ljubevski, Manojlov, Elmas, Aliji, Ajetoviq;
Rezervat: Ali, Aliu, Dejanovski, Haxhibuliq, Kocev, Mlladenovski, Podrgradja, Sekovski, Stojkovski;

Përzgjedhës: Vujadin Stanojkoviq;

Në ndeshjen e dytë të grupit 9, Franca justifikoi rolin e favoritit dhe festoi një fitore bindëse me 4:0 ndaj Luksemburgut.