Këto janë skuadrat e kualifikuara në Champions League

Kemajl Goca Nga Kemajl Goca Më 1 nëntor 2022 Në ora: 20:48 Përditësuar në ora: 22:57 më 01.11.2022
Bayerni

Liverpooli fiton ndaj Napolit

Skuadra që u kualifikuan në të tetën e finales së Champions League, janë: Napoli, Liverpooli, Porto  Club Brugge, Bayerni, Interi, Tottenham, Eintracht, Chelsea, Reali, Manchester City, Dortmundi, PSG dhe Benfica.

Në Europa League shkojnë: Ajax, Bayer Leverkusen,  Barcelona, Sportnng, Sevilla. Nesër mbrëma dihen edhe dy skuadra tjera dhe do t'i kompletojnë 16 skuadrat e kualifikuara në të tetën e finales së Championsit.

Bayerni ka shënuar fitoren e gjashtë rresht në Grupin C, duke e mundur me rezultat 2:0 Interin, në kuadër të Champions League.

4. Marseille        6    2    0    4    8:8   6

Golat i realizuan Benjamin Pavard (32’) e Choupo-Moting (72').
Barcelona ka fituar në udhëtim me 4:2 ndaj Plzenit.

Për Barcelonën realizuan Marcos Alonso (7'), Ferran Torres (45’ e 54’), Pablo Torre (75’) dhe për Plzenin realizoi Tomas Chory (52’’ - nga penalltia e 63’).

Liverpooli e mposhti me 2:0 Napolin, duke iu falënderuar golave të Salah në minutën e 86-të e Nunez (90+8’).

Eintracht bën çmendurinë në Lisbonë, triumfon me 2.1 ndaj Sportingut dhe kualifikohet.

Për Eintracht shënuan Kamada (62’ - nga penalltia), Kolo Muani (72’) dhe për Sportingun Arthur Gomes (39’).

Tottenham ka fituar në udhëtim me rezultat 2:1 ndaj Marseillen dhe kualifikohet.

Mbemba shënon në minutën e 45+2 për Marseillen dhe Lenglet në atë të 54-tën e Hojbjerg (90+5') për Tottenhamin.

Tottenham kualifikohet, Marseille eliminohet nga Champions.

Bayerni në epërsi

(E plotësuar):  86' Mohamed Salah shënon për Liverpoolin.

75' Barcelona sigurt drejt fitores, Pablo Torre realizon për 2:4.

72' Kolo Muani kalon në epërsi Eintrachti, afër kualifikimit.

72' Choupo-Moting shënon, 2:0 për Bayernin.

72' Ndeshjet po shkojnë drwejt fundit.

67': Grupi D është më atraktivi.

63' Chory sërish shënon për Pëzenin, 2:3.

62' Kamada realizon nga penalltia për Eintachtin,. barazojnë 1:1.

60' Ndeshje me ngarkesë në Grupin D.

57' Një pjesë e dytë më dinamike.

54' Lenglet realizon për Tottenhamin, barazon ndaj Marseilles.

Marseille - Tottenham 1:1

54' Ferran Torres shënon për Barcelonën, 1:3.

52' Skuadra çeke Plzen ngushton rezultatin në 1:2 ndaj Barcelonës. Tomas Chory shënon nga penalltia.

47' Pritet më shumë gola në pjesën e dytë.

Përfundojnë pjesët e para.

45+2 Chancel Mbemba shënon për Marseillen, 1;0 ndaj Tottenhamit.

45' Barcelona shtonë epërsinë në 0:2, realizon Ferran Torres.

43' Interi kërkon barazimin.39' Eintracht në presion, pëson gol, Arthur Gomes kalon në epërsi Sportingun.

38' Bayernin synon fitoren e gjashtë rresht.

32' Benjamin Pavard shënon për Bayernin, 1:0 ndaj Interit.29' Kudus realizon, Rangers - Ajax 0:2.

30' Barcelona po tregon lojë të mirë.

27' Pak gola deri me tash.

20' Ndeshje me rivalitet.

14' Liverpooli - Napoli, ende pa gola.

10' Dy gola deri me tash.

7' Marcos Alonso hap serinë e golave, Plzen - Barcelona 0:1. 5' Tottenhami në presion të Marseilles.

4' Ajaxi avancon me rezultat 0:1 me golin e Berghuis.

2' Grupi D, secila me gjasa reale.

Fillojnë ndeshjet.

Champions League sonte dhe nesër përmbyllet sa i përket fazës së grupeve.

Grupi D, është për infarkt, kështu duket renditja: Tottenham kryeson me 8 pikë, pasojnë Sportingu me 7, Eintracht 7 dhe Marseille 6 pikë.

Bayer me barazim siguron vizën për në Europa League

Bayer Leverkuseni megjithatë mbetet në garat evropiane përkatësisht në Europa League.

Leverkusenit i mjaftoi barazimi 0:0 me Club Bruggen.

Bayer Leverkusen përfundon në vend të tretë me 5 pikë dhe Club Brugge në të dyti me 11 pikë.

Porto dhe Club Brugge kualifikohen në të tetën e finales së Champions League.

Grupi B

Porto - Atle5tico 2:1 (2:0)

Tabela

1. Porto    6    4    0    2    12:7    12
4. Atl. Madrid    6    1    2    3    5:9    5

Asnjë e kualifikuar, skuadrat e Grupit D luajnë gjithçka për gjithçka

Gjithçka e hapur në Grupin D! Totenhemi, Sportingu i Lisbonës, Ajntraht Frankfurti dhe Marseja, do të tentojnë gjithçka për gjithçka për të siguruar një biletë në fazën e 1/8-ave të Ligës së Kampionëve.

Francezët e Marsejës presin në shtëpi Totenhemin e Kontes, ndërkohë që Frankurti është mysafir në Portugali ndaj Sportingut.

Pas 5 ndeshjeve të luajtur, renditja kryesohet nga Totenhemi me 8 pikë, teksa ndjekin Sportingu dhe Ajntraht Frankurti me 7 pikë. Tabela mbyllet nga Marseja me 6 pikë.

Porto kualifikohet, Atletico as në Europa League

Porto la shënuar fitore me rezultat 2:1 ndaj Atletico Madridit, në xhiron e fundit të fazës së grupeve të Champions League në futboll.

Vendasit nuk treguan mëshirë ndaj skuadrës nga Madridi, duke e mundur me rezultat 2:0 dhe përfundojnë në pozitën e parë me 12 pikë në Grupin B.

Golat i realizuan Taremi (5') dhe Eustaquio (24') dhe për Atleticon  Marcano (autogol - 90+5').

Atletico as në Champions League e as në Europa League.

Porto përfundon e para me 12 pikë duke lënë pas Club Brugge me 11, Bayer Leverkusenin me 5 dhe Atleticon me 5.