Leipzig kundër superyllit të Realit

Më: 7 mars 2024 Në ora: 15:58

Yjet e Leipzig, Benjamin Henrichs dhe Willi Orban kanë pohuar se arbitrat nuk kanë guximin të ndëshkojnë superyllin e Real Madridit, Vinicius Junior.

Los Blancos morën një barazim 1-1 në ndeshjen e kthimit të raundit të 1/8-ave të Champions League kundër Leipzig të mërkurën.

Ata kaluan në çerekfinale me një fitore të përgjithshme 2-1.

Vinicius Junior zhbllokoi ndeshjen për madrilenët në minutën e 65-të para se Willi Orban të barazonte në minutën e 68-të. Vinicius, megjithatë, u përfshi në një ngatërresë me Orban gjatë lojës dhe iu dha një karton i verdhë për shkelje.

Henrichs dhe Orban tani kanë kritikuar gjyqtarët për qasjen e tyre ndaj brazilianit. Duke folur për këtë çështje, Henrichs tha për Eurofoot në X:

“Nëse një nga lojtarët tanë do të kapte për qafe një lojtari të Real Madridit, ai 100% do të ndëshkohej me karton të kuq”.

Ndërkohë Orban pohoi: “Arbitrat nuk kanë guxim të ndëshkojnë lojtarë të tillë. Ai më kapi qafën me të dyja duart. Kjo është mungesë respekti”.

Vinicius Junior ka rezultuar shpesh të jetë një figurë polarizuese në futbollin modern.

Pas kësaj, paraqitjet e tij në fushë kanë qenë shumë të mira.

23-vjeçari ka shënuar 15 gola dhe ka dhënë shtatë asiste në 26 ndeshje në të gjitha kompeticionet për Real Madrid këtë sezon.