Metoda e re gjermane që dhjetëfishon kapacitetin e testimit të COVID-19

Gjermania

Metoda e re gjermane që dhjetëfishon kapacitetin e testimit të COVID-19

Më: 31 mars 2020 Në ora: 18:13
Ilustrim

Shkencëtarët gjermanë kanë zhvilluar një metodë që mund të rrisë ndjeshëm aftësinë për të testuar koronavirusin, ka thënë Ministria e Shkencës e Shtetit Gjerman të Hessen.

Metoda e re lejon që disa mostra të vlerësohen menjëherë, bëri të ditur ministria në një njoftim për shtyp.

Ata shtuan se kjo do të lejojë një “rritje të aftësisë së testimeve në Gjermani nga rreth 40,000 teste në ditë në 200-400 mijë, pa ndonjë humbje të cilësisë në diagnostikim”.

Normalisht, tamponët e ndryshëm të marrë gjatë testeve nga zgavra e gojës dhe hundës dhe të gjitha vlerësohen veçmas.

Me metodën e re, shkencëtarët vendosën disa nga hetime në një zgjidhje të vetme, të veçantë duke arritur në të ashtuquajturën metodë PCR.

Kjo metodë zbulon direct gjenomin SARS-CoV-2. Nëse rezultati i përgjithshëm është negativ, atëherë është e qartë se tamponët e ndarë janë të gjitha negative, thuhet në njoftimin për shtyp.

Megjithatë, nëse rezultati del pozitiv, atëherë të gjithë tamponët duhet të vlerësohen veçmas. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat