Ministri gjerman i Shëndetësisë: Rreziku i valës së dytë të koronavirusit është i vërtetë, por i shmangshëm

Gjermania

Ministri gjerman i Shëndetësisë: Rreziku i valës së dytë të koronavirusit është i vërtetë, por i shmangshëm

Më: 13 korrik 2020 Në ora: 16:51
Jens Spahn

Gjermania mund të shmangë një valë të dytë të koronavirusit, tha Ministri i Shëndetësisë, Jens Spahn.

Ndërsa hapen kufijtë e BE-së, Spahn paralajmëroi qytetarët për rrezikun e një valë të dytë të koronavirusit, shkruan dw.

Ai i shtyu njerëzit në Gjermani që të bëjnë gjithçka që është e mundur për të parandaluar një rritje të mëtejshme të infeksjoneve.

“Ne duhet të përpiqemi të parandalojmë infeksionet, veçanërisht tani në sezonin e festive”, u tha ai gazetarëve. “Ne nuk duhet automatikisht të shohim një valë të dytë në vjeshtë dhe dimër. Së bashku, si shoqëri, ne mund ta parandalojmë atë, siç kemi bërë më parë”, shtoi ministri.

Ai u bëri thirrje njerëzve që të zbatojnë rregullat e distancës sociale dhe të shmangin tubimet e mëdha, duke thënë se ai ishte veçanërisht i shqetësuar pasi pa grupe të mëdha të pushuesve gjermanë në ishullin spanjoll të Mallorca gjatë fundjavës.

“Unë e kuptoj padurimin, por atje ku ka palë, rreziku i infeksionit është veçanërisht i lartë”, tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat