Fqinjtë gjermanë bëhen bashkë për të kundërshtuar dëbimin e familjes shqiptare - Bota Sot
Fqinjtë gjermanë bëhen bashkë për të kundërshtuar dëbimin e familjes shqiptare

Gjermania

Fqinjtë gjermanë bëhen bashkë për të kundërshtuar dëbimin e familjes shqiptare

Më: 10 qershor 2018 Në ora: 07:28
Fqinjtë gjermanë bëhen bashkë për të kundërshtuar dëbimin e familjes shqiptare

Familja Gashi duhet të largohet nga Lauterbachu i Gjermanisë, edhe pse ka qenë shumë mirë e integruar. Para tre vitesh, çifti shqiptar Adriana dhe Shpejtim Gashi, atëbotë me dy fëmijë, kishin ardhur nga Kosova në Gjermani. 

Vajza më e madhe është vetëm tetëvjeçare dhe vijon mësimin në klasën e dytë të shkollës fillore, e mesmja gjashtëvjeçare dhe shkon në kopshtin e fëmijëve.

Atyre iu është shoqëruar edhe vajza e tretë, e cila ka lindur në Gjermani dhe është dyvjeçare. Prindërit e flasin rrjedhshëm gjuhën gjermane, ndërsa fëmijët flasin në dialektin lokal (shwäbisch) në nivel të gjuhës amtare. Tani e disa vite, Shpejtim Gashi është duke punuar tek sipërmarrja “Lehmbau Glück”.

Tani e një kohë të gjatë, familja po jeton nën kërcënimet...

Lajmin e plotë mund ta lexoni te Mediat Shqiptare, duke klikuar KËTU.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera