Meta: Ndjenja e solidaritetit po e lehtëson dhimbjen e çdo qytetari - Bota Sot
Meta: Ndjenja e solidaritetit po e lehtëson dhimbjen e çdo qytetari

Gjilani

Meta: Ndjenja e solidaritetit po e lehtëson dhimbjen e çdo qytetari

Më: 4 dhjetor 2019 Në ora: 13:32
Meta, Haziri dhe Haradinaj në familjen Abazi

(E plotësuar) - Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, bashkë me kryeministrin në detyrë, Ramush Haradinaj, dhe kreun e komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri gjatë ditës sotme kanë bërë një vizitë ngushëlluese familjes Abazi që humbi dy djemtë e saj në tërmetin e 26 nëntorit në Shqipëri.

Nga Livoçi i Gjilanit, presidenti Meta tha se ndjenja  e solidaritetit dhe vëllazërore që po  ekziston mes dy vendeve po lehtëson dhimbjen e çdo qytetari në Shqipëri, por edhe të familjes Abazi.

Meta: Do të jemi përkrah familjes Abazi

“Nuk mund të mos vija sot në Gjilan për të ndarë dhimbjen me familjen Abazi për humbjen e dy njerëzve mjaft të dashur që është një humbje e pazëvendësueshme e cila ishte pjesë e gjithë aty humbjeve njerëzve që pësuan në tërmetin e 26 nëntorit në Shqipëri. Besoj që me këtë ndjenjë të solidaritetit që ekziston mes dy vendeve tona që është një ndjenjë tepër vëllazërore dhe njerëzore. Dhimbja do të jetë më e lehtë. Kjo familje do të ketë mundësi për të përballuar atë me mbështetjen e të gjithë neve në mënyrë edhe ata fëmijë që kanë humbur prindërit e tyre të ketë mbështetjen për një të ardhme më të mirë” , tha Meta.

Meta gjatë ditës po ashtu ka ndarë dekorata për trupat e FSK-së që i dolën në ndihmë shtetit shqiptar gjatë tërmetit që ndodhi javën e kaluar.

Vizita e Metës dhe Haradinajt në familjen Abazi (Drejtpërdrejt)

Deklarata pas vizitës së Metës dhe Haradinajt në familjen Abazi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat