Besnik Muçolli - lojtar dhe trajner në Gjeneratën e Republikës

Hendboll

Besnik Muçolli - lojtar dhe trajner në Gjeneratën e Republikës

Nga: Kemajl Goca Më: 28 mars 2021 Në ora: 18:57
Besnik Muçolli - lojtar dhe trajner në Gjeneratën e Republikës

Hendbolli si çdo sport tjetër u ballafaqua me peripeci të shumta në vitet e 90-ta, sidomos me dhunën barbare të milicisë së pushtuesit serb.

Besnik Muçolli i takon Gjeneratës së Republikës dhe përveç si hendbollist i dalluar i Llapit nga Podujeva, ai më vonë drejtoi me sukses juniorët, duke u shpallur kampion në periudhën 1996-1997.

Muçolli si çdo sportist tjetër ishte i kërcënuar nga regjimi serb, por asnjëherë nuk e ndali aktivitetin e tij, duke i shërbyer sportit dhe shtetit të Kosovës. 

Si lojtar ka qenë shembull, po ashtu edhe si trajner dhe asnjëherë nuk e kurseu veten.

Ai, së bashku me një armatë sportistësh zhvilluan aktivitete si munden në fusha me beton e të improvizuar, por në asnjë mënyrë nuk iu përkulen okupatorit serb. 

Sot ndihet krenar për kontributin që dha në gjeneratën e sakrificës dhe që i rezistuan regjimit serb në vitet e 90-ta (1991-1999).

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat