Media franceze (1932)/Shqipëria, një vend ku futbolli po zhvillohet dhe popullarizohet me hapa të shpejta - Bota Sot
Media franceze (1932)/Shqipëria, një vend ku futbolli po zhvillohet dhe popullarizohet me hapa të shpejta

Historia

Media franceze (1932)/Shqipëria, një vend ku futbolli po zhvillohet dhe popullarizohet me hapa të shpejta

Aurenc Bebja, Francë Nga Aurenc Bebja, Francë Më 1 qershor 2019 Në ora: 10:04
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

“L’Auto” ka botuar, të dielën e 5 qershorit 1932, në faqen n5, një shkrim në lidhje me zhvillimin dhe popullarizimin e futbollit në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat - Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : 

Futbolli në Shqipëri

“Ka filluar një kapitull të ri në historinë e futbollit shqiptar që nga pranimi i Shqipërisë në F.I.F.A.

Ajo që është bërë deri tani është rezultat vetëm i viteve të fundit, por është bërë punë e mirë, pasi gjatë kësaj periudhe të shkurtër, futbolli është popullarizuar në një mënyrë të konsiderueshme, shumë ekipe u formuan dhe u krijua një kampionat kombëtar.

Në 1930 dhe 31, Sportklub Tirana u shpall kampion i Shqipërisë para ekipeve të Korçës, Vlorës, Durrësit, Shkodrës dhe Elbasanit. Në vitin 1930, u krijua një kupë për ushtrinë nga Ministria e Mbrojtjes Kombëtare dhe në vitin 1931 u krijua një kampionat shkollor.

Ekipet shqiptare kanë luajtur tashmë kundër atyre franceze dhe angleze. Megjithatë, kundërshtarët e tyre të zakonshëm janë klubet italiane, jugosllave dhe greke.

Që prej dy vitesh funksionon një kurs arbitrash që ka dhënë rezultate të shkëlqyera.”

Shkrimi i plotë: Media franceze (1932)/Shqipëria, një vend ku futbolli po zhvillohet dhe popullarizohet me hapa të shpejta

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...