Përkujtohet zbarkimi në Normandi, që çoi në çlirimin e Europës nga nazizmi - Bota Sot
Përkujtohet zbarkimi në Normandi, që çoi në çlirimin e Europës nga nazizmi

Historia

Përkujtohet zbarkimi në Normandi, që çoi në çlirimin e Europës nga nazizmi

Më: 5 qershor 2019 Në ora: 18:11
Normandi

Mbretëresha britanike Elizabeth II iu është bashkuar udhëheqësve botërorë, përfshirë presidentin amerikan Donald Trump dhe Kancelaren gjermane Angela Merkel, për të shënuar operacionin më të madh në histori, që çoi në përfundimin e Luftë së Dytë Botërore.

Mbëretëresha, Princi Charles, presidentë dhe kryeministra kanë duartrokitur veteranët, që kanë parakaluar pas një filmi që tregonte zbarkimin e trupave në Normandi.

Kryeministrja britanike, Theresa May është shoqëruar nga presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, në ngjarjet përkujtimore në Portsmouth.

Presidenti francez, Emmanuel Macron; kryeministri kanadez, Justin Trudeau; kryeministri australian, Scott Morrison; si dhe Kancelarja gjermane, Angela Merkel; si dhe udhëheqës dhe figura të tjera shtetërore kanë qenë pjesë e këtyre organizimeve.

Në orët e para të 6 qershorit të vitit 1944, më shumë se 150 mijë trupave aleate nga Britania, SHBA, Kanadaja dhe Franca, u nisën nga Portsmouthi dhe zonat e tjera të afërta për të filluar sulmet ajrore, detare dhe tokësore në Normandi, që çuan në çlirimin e Europës Perëndimore nga regjimi nazist.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...