Një anije nga periudha romake zbulohet në ujërat e Qipros - Bota Sot
Një anije nga periudha romake zbulohet në ujërat e Qipros

Historia

Një anije nga periudha romake zbulohet në ujërat e Qipros

Më: 27 qershor 2019 Në ora: 20:26
Ilustrim

Mbetjet e një anije nga periudha romake janë zbuluar në fund të detit në lidje të bregdetit të Qipros, kanë njoftuar sot autoritetet qipriote.

Ministri e Antikiteteve mkoftoi se është gjetur një numër i madh amforash në këtë anije, me siguri nga Siria e Kiliki, krahina të cilat në periudhën antike ndodheshin në juglindje të Azizë së Vogël.

Pritet që të dhënat që do të nxirren nga mbetjet e anijes do të japin një pasqyrë më të mirë në lidhje me tregtinë ndërmjet Qipros dhe krahinave romake në Mesdheun lindor.

Mbetjet e anijes i zbuluan zhytësit e angazhuar në kuadër të ekpit të Fakultetit Arkeologjik të Qipros.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat