Ja pse Gjergj Kastrioti u nderua si një hyjni i Arbërisë dhe Europës

Historia

Ja pse Gjergj Kastrioti u nderua si një hyjni i Arbërisë dhe Europës

Nga: Gjon Keka Më: 16 shtator 2020 Në ora: 14:38
Gjergj Kastrioti

Në kohërat e mëhershme, kur njerëzit e popujt, nuk kishin shumë armë e makineri për t’u mbrojtur apo luftuar kundër një armiku pushtues, njerëzit si Gjergj Kastrioti që kishin fuqi mbinatyrore popujt e kombet i jepnin nderime hyjnore, sepse me urtësinë e tyre, fuqinë dhe strategjinë ata e mundën armikun dhe i dhanë lirinë atdheut të tyre.

Kjo është arsyeja që sot kemi më pak heronjë, se dje, sepse sot makineria, armët, robotët etj etj, e kanë zëvendësuar njeriun e fuqishëm e mbinatyror.

Por, një gjë është e sigurt se asnjë makineri, asnjë armë, asnjë shpikje, asnjë robot etj, nuk mund ta zëvendësoj fuqinë mbinatyrore të Gjergj Kastriotit dhe urtësinë ,vizionin e strategjinë e tij.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat