Izrael1999: Refugjatët nga Kosova, duke arritur në Izrael ata ishin mirëpritur nga Benjamin Netanyahu dhe gruaja e tij - Bota Sot
Izrael1999: Refugjatët nga Kosova, duke arritur në Izrael ata ishin mirëpritur nga Benjamin Netanyahu dhe gruaja e tij

Historia

Izrael1999: Refugjatët nga Kosova, duke arritur në Izrael ata ishin mirëpritur nga Benjamin Netanyahu dhe gruaja e tij

Më: 9 dhjetor 2017 Në ora: 00:07
Benjamin Netanyahu me refugjatët

Në luftën e Kosovës më mijra refugjatë shqiptarë kishin ikur në Maqedoni, ku shumë prej tyre u larguan në vende të ndryshme në Evropë, Amerikë dhe deri në Australi.

Imazhet e refugjatëve shqiptarë  duke u dëbuar me trena dhe dhe të rrethuar  me  tela me gjemba kishin ngjallur kujtimet e hidhura të shumë hebrenjve të mbijetuar nga Holokaustit nazist, dhe reagimi i tyre ishte i menjëhershëm.

Izraeli kishte dërguar ndihma si batanije dhe ushqim për fëmijë në kampet në Shqipëri dhe Maqedoni. IDF  kishte trajtuar 1,600 persona në spitalin e tyre në terren, dhe 112 refugjatë nga Kosova janë dërgu në Izrael.

Shqipëria gjatë Luftës së Dytë Botërore ishte vendi i vetëm në Evropë që i kishte shpëtuar hebrenjte nga nazistët.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera