Çamët - “Rohingya evropiane” nga Greqia - Bota Sot
Çamët - “Rohingya evropiane” nga Greqia

Historia

Çamët - “Rohingya evropiane” nga Greqia

Beqir SINA - New York Nga Beqir SINA - New York Më 19 dhjetor 2017 Në ora: 17:30
Masakra

Që çështja çame ekziston dhe ajo nuk është më tabu, vetëm Athina nuk do ta kuptojë dhe nuk e pranonë. Mbasi Europa dhe mbarë bota e njeh këtë si çështje, dhe e pranon se është bërë sipas fakteve masakër e spatrim etnik ndaj popullsisë çame.

A keni dëgjuar për Çamët - "Rohingya evropiane" nga Greqia?, është ky krye titulli i një artikulli, publikuar më datën 17 dhjetor 2017, nga portali SAAF.ba, i cili në mënyrë studimore, tregon se sa e vërtet është çështja çame.

Madje autori i saj, një studiues pakistanez, gjenocidin e çamë pas luftës së Dytë Botërore, në Greqi e ka krahasuar në shkrimin e tij me një shpërthim i dhunës në Mianmar, e cila ka nxitur një krizë masive të refugjatëve.

“Në vetëm tre javë, 500.000 refugjatë të frikësuar Rohingya kanë ikur në Bangladeshi fqinjë. Në shtetin Rakhinë të Myanmar, ku IRC po ndihmon familjet e prekura nga kriza që nga viti 2013, ka mijëra të tjerë që janë abortuar nga shtëpitë e tyre dhe kanë nevojë për ndihmë për shpëtimin e jetës”  shkruan shtypi ndërkombëtar.

Pra, ashtu si Rohingya në Azi, që përballen me zhdukjen ose si OKB-ja e quan "spastrim etnik", çamët janë të ballafaquar me të njëjtin fat një shekull më parë në zemër të Europës, e cila konsiderohet se kryeqendra e qyterimit ndër planetar., thotë studiuesi pakistanez.

Mirëpo për ndryshe nga Rohingya në Mianmarin e Azisë, çamët në Europë, kontinentin e cila e sheh veten si përfaqësues i atij modernitetit, kur respektohen të drejtat e njeriut dhe qytetërimit, megjithëse, kanë kaluar tetë dekada, çamët ende mbetën pa shtëpi, pa tokë, “pa një varr për tu qarë”, thotë kënga popullore çame.

Autori i këtij shkrimi thotë se ;”Unë kam studiuar komunitetin në udhëtimin tim studimor në Evropë:, çështjen e emigracionit dhe identitetit europian (material që do të paraqitet në të ardhmen në Brookings Institucioni Press, 2018) dhe në statusin e këtyre studimeve më duhet të i tregojë botës, të vërtetën, shkruan Akbar Ahmed, për DailyTimes.com.pk, nga përkthimi në anglisht prej Resul S. Mehmedovic.

Ai thotë se pak kan ngelur prej atyre që madje dëgjuan për muslimanët çame, emri, identiteti dhe territori i të cilit u morën nga Greqia. Dhe, sqaronë se Çamët janë shqiptarët që flasin dialektin e tyre autokton të banorëve indigjene shqiptare, në zonën e njohur si krahina e Çamerisë, e cila është kryesishtë në bregdetin e detit Jon, dhe kryesisht në atë që tani grekërit e ashtuquajnë krahina e Epirit të Veriut në Greqinë e veriut.

Gjatë luftërave ballkanike të 1912 dhe 1913, Greqia, spjegon Ahmed në shkrimin e tij, me titull, “A keni dëgjuar për Çamët - "Rohingya evropiane" nga Greqia?, ka përvetësuar rajonin e tyre, ku popullsia autotktone shqiptare, e gjeti veten të shfaroset në mes të kufijve ndërkombëtarë të Shqipërisë dhe Greqisë. Vrasjet u kryen menjëherë në fshatrat për rreth kufirit me Shqipërinë” tregon ai sipas studimit të tij.

Dhe vazhduar se mijëra prej tyre të detyruar për ekzistencë kanë ikur nga shtëpitë e tokat e tyre në Çamëri,, shumë prej tyre gjetën vdekjen nga uria dhe sëmundja e tifos, që u përhap nga kushtet çnjerëzore, ata që mbetën një pjesë shkoi në Shqipëri, ndërsa një numër i madh i çamëve kërkuan strehim në Turqi, e Amerikë.

Grekët, ua ndaluan atyre çamëve që mbetën të gjitha të drejtat e tyre. Arsimi në gjuhën shqipe është i ndaluar dhe përdorimi i gjuhës shqipe është i ndaluar në sferat publike dhe private, në Greqi.

“Nisur fushatën për të  dëbuar çamët që ishin muslimanë nga Greqia, dhe pranuar çamët të cilët i kishin asimiluar në të krishterë ortodoksë, një grup paramilitar grek sulmuan fshatrat shkruajn dy studiuesit Robert Elsie dhe Bejtullah Destan, në studimin e tyre : ”Popullata e Terrorizuar, dhe qindra të rinjë u deportuan në kampet në ishujt e Detit Egje. Pjesë të mëdha të tokës janë rrëmbyer nën reformën agrare në Greqi. "

Presioni i fundit i kryer nga ushtria greke në vitin 1944 dhe 1945, rezultoi me terror prej të cilit shpëtuan në ikjen 25.000 çamëve përtej kufirit në Shqipëri, shkruan Ahmed.

“Në një masakër nga një grek, vetëm në një fshat, Filat, u vranë 1,286 vetë. Një vajzë që athere  ishte dymbëdhjetë vjeç në kohën e masakrës, rikujton tmerret e asaj që ajo e pa në Filat: "Ata na urdhëruan - burra, gra, vajza dhe djem, një total prej 3.500 njerëzve - për të u mbledhur në sheshin kryesor. (...) na ndan burrat nga njëra anë dhe nga gratë në anën tjetër. Diku ata kryenin maskra mbi burrat dhe i vranë, disa me thika, disa me hanxhar të kasapëve. (...) pashë tre djem të cilët ishin të lidhur të gjithë. Atyre u prenë veshët e tyre, sytë iu hoqën, prerë këmbët, i rruajtën për së thati, dhe pastaj i lanë ashtu të vdekur në mes të hedhur si pula në një gropë. (...) Gratë dhe vajzat ishin lakuriq, përdhunuan dhe shumica e tyre u vranë “, ka rrëfyer masakrat greke kjo grua që në atë kohë ka qenë 12 vjeçe”.

Sipas tij, fushata “s'pastrimit" nga grekërit në Çamëri, rezultojë simbas tyre të ishte e suksesshme dhe pakica çame u zhduk në Greqi. Në periudhën prej më pak se dhjetë vjet, siç ka vënë në dukje në studimet e tij,  shkencëtari Lambros Baltsiotis ", pothuajse të gjitha xhamitë, minaret dhe simbolet veçanërisht e dukshme e pranisë myslimane, u shkatërruan në Çamëri."

Tani nga dokumentet greke dhe regjistrat publikë, popullsia e Shqipërisë ka rreth 250,000  çamë dhe ka 400,000 çamë në vende të tjera, thotë ai: ”Ku çamët vazhdojn të kërkojë të drejtën e kthimit, marrjen e tokës dhe pronës së tyre, pra kthimin në Greqi. Dhe, kërkojnë njohjen e asaj që është bërë për ta, e cila është quajtur zakonisht gjenocid dhe mundësinë e kthimit nënshtetësinë greke”.

“Memoriali Çamë”, është ndërtuar në vitin 1994 në Konispol, Shqipëri, në vitin 1994, në kujtim të vrasjes dhe dëbimit, të popullatës çame, dhe çdo 27 qershor ka një përkujtim vjetor të organizuar me një marshim nga Konispolit kufirin grek.

Sipas studiuesit Akbar Ahmed, ajo që e bën shumë të vështirë zgjidhjen e çështjes çame, është fakti se Shqipëria dhe Greqia, kanë mbetur teknikisht në kohë lufte që nga viti 1940, me anë të “Ligjit të Luftës” i cili ekziston ende.

Ai thotë se Qeveria greke pohon vazhdimisht , siç ka deklaruar dhe Ministria e Jashtme Greqisë  kohët e fundit (në shtator 2016), se "çështja Çame nuk ekziston” sipas tyre.

Tragjeditë e Çamërisë dhe Rohingya, përfundon shkrimin e tij Akbar Ahmed, ilustrojnë rreziqet e urrejtjes etnike dhe fetare.

Më në fund, ai bën thirrje me anë të këtij shkrimi publikuar në “DailyTimes.com.pk”

me një përkthimi në anglisht : Resul S. Mehmedovic, duke thënë :”Ju lutemi të mos përballeni me Rohingya me të njëjtin fat si Çamët në Greqi. Kur Papa Francis kohët e fundit u takua me disa nga më shumë se 600.000 refugjatë nga Rohingya ai u tha atyre: "Në emër të të gjithë atyre që ju përndjekin, atyre që ju dëbuan, mbi të gjitha, indiferenca e botës, të lutemi. Duke kujtuar bujarinë tuaj, unë besoj se ju mund të na jepni faljen që ne kërkojmë. "

Image
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera