Marrëdhënia shkak-pasojë midis stresit dhe lëkurës dhe si të shërohemi

Këshilla mjekësore

Marrëdhënia shkak-pasojë midis stresit dhe lëkurës dhe si të shërohemi

Më: 6 qershor 2021 Në ora: 09:15
Foto ilustrim

Një mënyrë jetese stresuese mund të ndikojë në pamjen tonë. Rrathët e errët dhe lëkura e rrudhur mund të duken si probleme sipërfaqësore, por lidhja midis stresit kronik dhe pamjes mund të jetë jashtëzakonisht e dëmshme.

Gjëndrat mbiveshkore sekretojnë hormonet adrenalinë dhe kortizol, dhe ato janë të rrezikshme sepse mund të dëmtojnë pamjen fizike.

Lexoni këshilla për mënyrat se si mund të rikuperoni lëkurën tuaj:

Rrathë të errët

Në një studim që shikoi shkaqet dhe përhapjen e rrathëve të errët, u provua se mungesa e gjumit cilësor dhe stresi ishin dy faktorë të lidhur.

 Dr Nayumi Saiki nga Toron shpjegoi këtë lidhje me revistën Alive: "Me një ritëm normal cirkadal, nivelet e kortizolit janë më të ultat gjatë gjumit dhe arrijnë kulmin shpejt pas zgjimit. Nën stres, këto nivele bëhen të paekuilibruara dhe ndodh gjumë i parregullt".

Zgjidhja: Pini një filxhan çaj kamomili çdo natë për të zvogëluar lodhjen dhe për të përmirësuar cilësinë e gjumit. 

Kamomili ka veti qetësuese që ndihmojnë në qetësimin e nervave. 

Qeset e ftohta të çajit të kamomilit mund të aplikohen edhe në sy të lodhur për të zvogëluar fryrjen.

Lëkura e dëmtuar

Stresi ndikon në lëkurën tuaj duke përkeqësuar çrregullimet e lëkurës, të tilla si ekzema dhe psoriaza, dhe gjithashtu mund të shkaktojë prishjen e kolagjenit. 

Shoqërohet gjithashtu me rrudha dhe shërimin e ngadaltë të plagëve.

Zgjidhja: Trupi përdor vitaminën C për të krijuar kolagjen dhe për të ndihmuar në shërimin e plagëve. 

Konsumoni këto ushqime sepse janë të pasura me këtë vitaminë: kivi, portokall, speca të kuq dhe limon.

"Limoni përmban vitaminë C dhe forca është në lëvore", tha nutricionistja Carley Simandl. 

Ajo rekomandon përzierjen e limonit organik në smoothien tjetër që bëni për të bërë një tonik të lëkurës. 

Përdorni vajra antioksidantë për kujdesin e lëkurës, të tilla si trëndafili. Ju gjithashtu mund të holloni një pikë vaj esencial të pavdekshëm. 

Mbani në mend se vajrat duhet të hollohen gjithmonë.

Flokët e hollë

Kortizoli dihet se ndikon në gjëndrat e flokëve dhe humbja e tepërt e flokëve mund të shoqërohet me çrregullime të tiroides.

Zgjidhja: Gjëndra tiroide ushqehet nga zinku dhe jodi, i cili është thelbësor për rritjen e shëndetshme të flokëve dhe zvogëlimin e stresit.

 Frutat e detit dhe farat e kungullit përmbajnë shumë zink. 

Algat janë të larta në jod dhe ju duhet t’i konsumoni sa herë që keni mundësi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat