Disa këshilla për një shtatzëni më të lehtë

Këshilla mjekësore

Disa këshilla për një shtatzëni më të lehtë

Më: 4 korrik 2021 Në ora: 09:47
Foto ilustrim

Sigurisht lindja ngelet një nga etapat që lë më shumë gjurmë në trupin dhë shëndetin e një femre.

Sidoqoftë, mund të rrisni shanset për të lindur një fëmijë të shëndetshëm duke praktikuar zakone të shëndetshme para dhe gjatë shtatëzënësisë.

Ajo që është më e mira për ju është më e mira edhe për foshnjën tuaj.

Kjo është arsyeja pse ju do të duhet të kujdeseni për veten tuaj.

Merrni 400 mikrogramë të acidit folik çdo ditë

Acidi folik është i rëndësishëm sepse mund të ndihmojë në parandalimin e defekteve të trurit dhe shpinës.

Këto defekte zhvillohen në fazat e hershme të shtatzënisë, kur tubi nervor, i cili formon trurin dhe palcën kurrizore, nuk mbyllet siç duhet.

Përveç konsumimit të ushqimeve që përmbajnë folat natyral, ju mund të merrni vitamina që përmbajnë acid folik çdo ditë dhe të hani ushqime të fortifikuara (lloje të caktuara të bukës, drithërave dhe miellit të misrit).

Flisni me mjekun tuaj para se të ndaloni ose të filloni të përdorni ndonjë ilaç

Shumë gra duhet të marrin ilaçe për të qenë të shëndetshme gjatë shtatëzënësisë.

Nëse po planifikoni të mbeteni shtatzënë, flisni me mjekun tuaj për ilaçet që po përdorni aktualisht. Hartimi i një plani trajtimi para shtatzënisë mund t'ju ndihmojë ju dhe foshnjën tuaj në zhvillim të qëndroni të shëndetshëm.

Merrni vaksinat e duhura

Vaksinat ndihmojnë në parandalimin e zhvillimit të sëmundjeve të rënda tek nënat dhe foshnjat.

Bëni vaksinën e gripit dhe kollës së mirë (e njohur edhe si vaksina Tdap) për tu mbrojtur më mirë.

Ju mund të merrni vaksinën e gripit para ose gjatë shtatzënisë.

Mundohuni të arrini një peshë të shëndetshme para se të mbeteni shtatzënë

Mbipesha rrit rrezikun e ndërlikimeve të shumta në shtatzëni dhe shfaqjen e defekteve.

Nëse jeni mbipeshë, flisni me mjekun tuaj për mënyrat për të arritur dhe mbajtur një peshë të shëndetshme para se të mbeteni shtatzënë.

Përqendrohuni në një mënyrë jetese që përfshin një dietë të shëndetshme dhe një aktivitet të rregullt fizik.

Përmirësoni shëndetin tuaj duke shmangur substancat e dëmshme gjatë shtatzënisë, të tilla si alkooli, duhani dhe të ngjashme

Alkooli: Nuk dihet se cila është sasia e sigurt e alkoolit që një grua mund të konsumojë në një shtet tjetër kështu që është më mirë të mos rrezikosh.

Është gjithashtu e rëndësishme të mos e konsumoni kur përpiqeni të mbeteni shtatzënë.

Duhani: Pirja e duhanit shkakton kancer, sëmundje të zemrës dhe probleme të tjera serioze shëndetësore. Pirja e duhanit gjatë shtatzënisë mund të dëmtojë një fëmijë në zhvillim dhe të shkaktojë defekte të caktuara.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat