Nëse jeni në depresion, problemi qëndron në shtrat!

Këshilla mjekësore

Nëse jeni në depresion, problemi qëndron në shtrat!

Më: 17 korrik 2021 Në ora: 23:12
Foto ilustrim

Kërkimet e fundit mbi njerëzit në depresion kanë treguar se problemi është në shtrat. Sipas hulumtimit të fundit, nëse jeni një lloj personi i cili zgjohet herët në mëngjes, keni një rrezik të zvogëluar të zhvillimit të depresionit të thellë.

Studimi, i botuar në revistën shkencore JAMA Psychiatry, ofron prova bindëse se shkuarja në shtrat më herët dhe zgjimi herët mund të sigurojë në vetvete mbrojtje kundër depresionit, pavarësisht nga faktorë të tjerë. Shkencëtarët përdorën një metodë kërkimore të quajtur randomizimi i Mendel, i cili ndihmon për të përcaktuar saktësisht lidhjen shkak-pasojë.

Duke përdorur këtë metodë, studiuesit krahasuan grupe të mëdha njerëzish dhe identifikuan më shumë se 340 ndryshime gjenetike të lidhura me ritmin cirkadian të gjumit.

Ndryshimet gjenetike të identifikuara u krahasuan me të dhënat mbi diagnozën e depresionit dhe informacionin se kur njerëzit shkuan në shtrat dhe u zgjuan.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat