​Pse nuk bën të hani akullore para gjumit?

Këshilla mjekësore

​Pse nuk bën të hani akullore para gjumit?

Më: 22 gusht 2021 Në ora: 23:03
Foto ilustrim

Ekziston një anë tjetër negative e ngrënies së akullores, veçanërisht nëse ju pëlqen ta hani në mbrëmje, para se të shkoni në shtrat, dhe kjo është se mund të prishë cilësinë tuaj të gjumit.

Edhe pse nevojiten shumë më tepër kërkime mbi lidhjen midis dietës dhe gjumit, këto deri më tani tregojnë se mënyra se si ushqehemi ndikon në mënyrën se si flemë.

Një studim në veçanti zbuloi se njerëzit që hanin më pak dhe konsumonin më shumë kalori, veçanërisht në formën e sheqernave të shtuar, flinin më keq.

Hulumtimet e fundit kanë konfirmuar këtë teori, duke shtuar sheqer është fajtori kryesor për gjumin e dobët.

Trupi hyn në gjumin më cilësor dhe më të thellë kur temperatura e trupit tonë është e ulët, dhe nëse hamë diçka me shumë sheqer para se të shkojmë në shtrat, temperatura e trupit është më e lartë dhe është më e vështirë për ne të biem në një gjumë të thellë.

Një lloj akulloreje është veçanërisht problematike. Bëhet fjalë për akulloren me çokollatë, e cila gjithashtu përmban kafeinë dhe teobrominë - një antioksidues që vepron si stimulues dhe na mban zgjuar, shkruan Eat This.

Nëse, pas gjithë kësaj, ende nuk doni të hiqni dorë nga akullorja para gjumit, kur blini, kushtojini vëmendje deklaratës dhe zgjidhni akulloren me një përmbajtje më të ulët sheqeri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat