10 ushqime që duhet t'i hani kur keni dhimbje fyti!

Këshilla mjekësore

10 ushqime që duhet t'i hani kur keni dhimbje fyti!

Më: 9 tetor 2021 Në ora: 07:21
Foto ilustrim

Nëse keni dhimbje fyti, bajame të ënjtura apo një shqetësim të ngjashëm, duhet t'i qëndroni larg ushqimeve të skuqura dhe acidike sepse mund të krijojnë acarim rreth zonës së fytit. Evitoni edhe pijet si kafja apo alkooli. Ndërkohë, mbani shënim këto 10 lloje ushqimesh që jo vetëm mund, por edhe duhet t'i konsumoni nëse keni dhimbje fyti.

1. Supë pule

2. Mjaltë

3. Kos

4. Pure patatesh, patate të ziera

5. Vezë

6. Tërshërë

7. Xhinxher

8. Xhelatinë

9. Smoothie

10. Akullore

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat