Përdorni bollgur kundër skuqjes së lëkurës - Bota Sot
Përdorni bollgur kundër skuqjes së lëkurës

Këshilla mjekësore

Përdorni bollgur kundër skuqjes së lëkurës

Më: 23 maj 2017 Në ora: 21:40
Foto ilustrim

Bollguri është element shumë i rëndësishëm që përdoret kundër skuqjes dhe acarimit të lëkurës për shkak të përbërësve qetësues dhe anti-inflamator që i ka.

Për ta krijuar një ilaç natyral, të cilin mund ta përdorni në kushte shtëpie ju nevojitet:

1 filgjan bollgur

Ujë të ngrohtë

Miksoni  bollgurin me ujë të ngrohtë deri sa te keni arritur një masë të njëtrajtshme  dhe aplikoni në zonat e skuqura dhe të irrituara të lëkurës, sipas dëshirës mund të shtoni edhe mjaltë . Lërini këta përbërës të qëndrojnë në  pjesët e afektuara dhe pastaj shpërlani atë me ujë të vakët.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat