Efekti i shëtitjes 10 minutëshe!

Këshilla mjekësore

Efekti i shëtitjes 10 minutëshe!

Më: 3 shtator 2017 Në ora: 23:56
Ilustrim

Ndjesia e dhimbjes dhe ngurtësisë në udhëtimet e gjata të makinave, mund të shmanget duke marrë një shëtitje 10 minutëshe gjatë një pauze, thonë shkencëtarët.

Ndërsa pushimet ndihmojnë në parandalimin e lodhjes – një konsideratë e rëndësishme veçanërisht për shoferin – shqetësimi është gjithashtu i rëndësishëm.

Ulur në një hapësirë të mbyllur për periudha të gjata kohore pothuajse në mënyrë të pashmangshme çon në siklet në udhëtimet e makinave.

Ndërkohë që mund të jetë joshëse të ulesh në stacionin e shërbimit të autostradës dhe të keni një pushim çaji ose kafe, për të shmangur me të vërtetë dhimbjet dhe dhimbje nga udhëtimet e makinave, shkencëtarët gjetën një shëtitje të shkurtër me kusht që është zgjidhja më e mirë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat