Ish-ushtari i UÇK-së nga Prekazi ndan një rrëfim rrëqethës për tmerret e luftës - Bota Sot
Ish-ushtari i UÇK-së nga Prekazi ndan një rrëfim rrëqethës për tmerret e luftës

Kosova

Ish-ushtari i UÇK-së nga Prekazi ndan një rrëfim rrëqethës për tmerret e luftës

Më: 26 maj 2019 Në ora: 22:27

Valdet Jashari, i cili si 19-vjeçar iu bashkua UÇK-së, kërkon drejtësi për nënën dhe vëllezërit e vrarë.

I pari që u doli përballë sulmeve të forcave serbe në hyrje të fshatit Prekaz, ishte ushtari i UÇK-së, Valdet Jashari.

Valdeti që aso kohe ishte vetëm 19-vjeçar ende i kujton momentet e ballafaqimit me forcat serbe.

Ai thotë se sa herë që këmbësoria e ushtrisë serbe fillonte të vinte ushtarët e UÇK-së i gjuanin. Sipas tij ata vinin nga fabrika e municionit dhe kur sulmoheshin nga UÇK-ja ata ndaleshin, por më pas fillonin me granatime të rënda.

Pas një dite luftimesh, Valdet Jashari bashkë me ushtarë të tjerë u detyruan të tërhiqeshin.

Ata u vendosën në një shtëpi e cila sërish u bë cak i sulmit nga tanket e bombat serbe. Në këtë shtëpi ai u plagos rëndë, por që fatmirësisht shpëtoi.

“E kanë gju një bombë apo granatë midis dhome. Dhe kur ka ra granata mua më ka humb vetëdija. Kur jam zgju e kam pa që afër e kisha pas Hamit Jasharin, i cili ishte i vdekur duke u djegur. Jam afru dhe e kam shymë”, ka rrëfyer Valdet Jashari.

Fatin e Valdetit nuk e kishin anëtarët e tjerë të familjes. Atij iu vranë tre vëllezër nga mosha 5 deri në 16 vjeçare, së bashku me nënën.

Ai i ka të freskëta kujtimet kur pa forcat serbe duke i bartur kufomat me kamion.

“Këtu ka ardhë kamioni i ushtrisë serbe edhe i kanë marrë kufomat prej shtëpisë që janë vrarë brenda”, shton Jashari.

Gjithë fshati ishte mbushur me forca serbe. Por, Valdet Jashari sërish ishte me fat. Ai kaloi natën nën kulmin e një shtëpie, në të cilën kishte edhe serbë, por pa u vërejtur.

“Këtu u mbush forca ushtarake paramilitare të Serbisë plot oborri, edhe unë mbeta i plagosur në kulm të shtëpisë por i pashë të gjitha. Atë natë policia ka qëndru në atë shtëpi, e unë naltë kam qenë i plagosur”, thotë Jashari.

Për gjithë këtë histori, Valdet Jashari së fundi është ftuar për të dëshmuar nga Gjykata në Kosovë.

Pavarësisht se e cilëson të vonuar, Valdeti shpreson që Tribunali Ndërkombëtar për krimet e Serbisë të kryera në Kosovë, do t’i zbardhë ato që ka bërë ai regjim mbi shqiptarët.
 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...