Këshillit për Programe e Tekste Shkollore i dorëhiqet edhe një anëtare - Bota Sot
Këshillit për Programe e Tekste Shkollore i dorëhiqet edhe një anëtare

Kosova

Këshillit për Programe e Tekste Shkollore i dorëhiqet edhe një anëtare

Më: 16 korrik 2019 Në ora: 10:25
Foto

Këshilli i Ekspertëve për Programe dhe Tekste Shkollore, (KEPTSh) do ta ketë edhe një anëtar më pak. Kjo pasi që Majlinda Gjelaj ka dhënë dorëheqje nga ky këshill.

Gjelaj e kontaktuar nga KALLXO.com tha se këtë vendim e ka marrë për arsye personale dhe për të evituar ndonjë konflikt interesi.

“Ju informoj se kam dhënë dorëheqje nga KEPTSH për arsye të angazhimit tim te mbingarkuar dhe për shkak se ndoshta do të angazhohem në të shkruarit e teksteve shkollore në të ardhmen dhe kjo do të përbente konflikt interesi nëse do të isha ende në KEPTSH”, tha ajo.

Nga KEPTSh muajin e kaluar kanë dhënë dorëheqje edhe dy anëtarë të tjerë Sefer Avdijaj dhe Fadil Grajçevci, pasi sipas tyre ka pasur shkelje në procesin e teksteve të reja shkollore.

Ndërsa instituti EdGuard kishte thënë se në tekstet e reja shkollore nuk ka ndonjë përmirësim substancial dhe ka tekste që janë shumë të përsëritura.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...