Ministri Shala nënshkruan vendimin për ndërtimin e inkubatorit të bizneseve në Skenderaj - Bota Sot
Ministri Shala nënshkruan vendimin për ndërtimin e inkubatorit të bizneseve në Skenderaj

Kosova

Ministri Shala nënshkruan vendimin për ndërtimin e inkubatorit të bizneseve në Skenderaj

Më: 22 korrik 2019 Në ora: 15:53
Endrit Shala

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, në vazhdën e mbështetjes për bizneset, sot ka nënshkruar vendimin mbi dhënien e pëlqimit për themelimin e inkubatorit në Komunën e Skenderajt.

Ministri Shala theksoi se inkubatori do t’iu shërbejë bizneseve që të kenë kushte sa më të mira të operimit dhe të jenë konkurruese.

“Ministria e Tregtisë dhe Industrisë është duke krijuar mundësi për bizneset në të gjitha komunat e Republikës së Kosovës, duke ndërtuar inkubator, dhe zona ekonomike. Inkubatori në Komunën e Skenderajt do të ketë sipërfaqe mbi 9 mijë metra katror dhe është një mundësi e mirë për zhvillimin e afarizmit në këtë komunë”, tha ministri Shala.

Sipas tij, roli i ministrisë është krijimi i kushteve sa më të mira për bizneset, duke punuar shumë në fuqizimin e tyre që të jenë konkurruese.

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë nëpërmje tnjë komunikate thotë se ka financuar edhe ndërtimin e inkubatorit në komunën e Malishevës, që së shpejti do të jetë funksional.

Po ashtu MTI-ja është duke vazhduar me ndërtimin e zonave ekonomike, që bizneseve vendore dhe të huaja t’iu krijoj hapësirë të mjaftueshme për të operuar me kosto shumë të lirë.

Investimi në Komunën e Skenderajt do të vazhdojë edhe në projekti të tjera të rëndësishme.

Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat