Moti për fundjavë - Bota Sot
Moti për fundjavë

Kosova

Moti për fundjavë

Më: 14 shtator 2019 Në ora: 06:22
Ilustrim

Në fundjavë mot i kthjellët. Në fillim të javës së ardhshme më ngrohtë dhe me diell, e në pjesën e dytë të javës, më ftohtë, mundësi edhe për shi.

13.09.2019 - Ditëve në vijim mbi vendin tonë vazhdojnë të shtrihen fusha të presionit të lartë, që do të kushëzojnë mot të qëndrueshëm, të kthjellët dhe me diell. Në fillim të javës rryma më të ngrohta ajrore nga Mesdheu do të depërtojnë mbi rajon që do të kthejnë sërish temperaturat verore.
Në pjesën e dytë të javës, masa më të ftohta ajrore nga verilindja e kontinentit do të depërtojnë mbi rajon ku do të zbresin ndjeshëm temperaturat në të dy vlerat ekstreme, e priten mundësi edhe për reshje shiu.

14.09 - Mot i mirë, i kthjellët dhe me diell
15.09 - Mot i mirë, kryesisht i kthjellët dhe me diell.
16.09-17.09 - Mot shumë i ngrohtë, kryesisht i kthjellët dhe me diell.
18.09 - Shumë ngrohtë, pjesërisht vranët, me intervale më të gjata me diell. Pasdite vonë dhe në mbrëmje mundësi për riga lokale shiu.

Temperaturat minimalet do të luhaten nga 10C deri në 14C, e maksimalet nga 26C deri në 30C.
Do të fryj erë e lehtë kryesisht nga verilindja 2-6m/s.
Shtypja atmosferike mbetet mbi vlera normale, por gradualisht pritet të pësojë rënie nga mesi i javës së ardhshme.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...