Naim Tërnava qe 15 vjet në krye të BIK-ut, rizgjidhet sërish - Bota Sot
Naim Tërnava qe 15 vjet në krye të BIK-ut, rizgjidhet sërish

Kosova

Naim Tërnava qe 15 vjet në krye të BIK-ut, rizgjidhet sërish

Më: 27 tetor 2018 Në ora: 08:17
Naim Tërnava

(E plotësuar) Bashkësia Islame e Kosovës ia ka dhënë besimin edhe për një mandat myftiut Naim Tërnavës.

Tërnava ishte në garë me anëtarin e kryesisë, Reshat Mexhiti. Ky i fundit morri vetëm 4 vota, derisa Tërnava morri 52 vota nga delegatët e Kuvendit, kryetarët e Këshillave të Bashkësisë Islame të Kosovës në komuna, një përfaqësues nga Medreseja dhe një nga Fakulteti i Shkencave Islame.

Nis votimi për të parin e BIK-ut

Ka filluar procesi i votimit për kryemyftiun e Bashkësisë Islame të Kosovës, ku në garë janë myftiu aktual, Naim Tërnava dhe anëtari i kryesisë, Reshat Mexhiti.

Për njërin prej tyre do të votojnë gjithsej, 58 anëtarë nga trupa zgjedhore, 28 delegatë të Kuvendit, 28 kryetarët e Këshillave të Bashkësisë Islame të Kosovës në 28 komuna, një përfaqësues nga Medreseja dhe një nga Fakulteti i Shkencave Islame.

Pas përfundimi të këtij procesi i cili pritet të zgjasë rreth një orë, kryetari i sapo zgjedhur pritët  t’i drejtohet mediave në një konferencë për shtyp.

Votohet për të parin e BIK-ut

Trupi Zgjedhor i Bashkësisë Islame të Kosovës sot voton për zgjedhjen e myftiut për mandatin e ri 2018-2023.

Mbledhja mbahet në sallën e konferencave në selinë e Kryesisë së BIK-ut me fillim prej 12:00.

Në garë për këtë post janë myftiu Naim Tërnava dhe anëtari i kryesisë së BIK-ut Reshat Mexhiti.

Për të dy këta kandidatë do të votojë trupi zgjedhor, i cili përbëhet nga 28 delegatë të Kuvendit, 28 kryetarët e Këshillave të Bashkësisë Islame të Kosovës në 28 komuna, si dhe një përfaqësues nga Medreseja dhe një nga Fakulteti i Shkencave Islame.

Që 13 vjet Tërnava është myfti i Kosovës, duke përfunduar tri mandate në krye të institucionit më të rëndësishëm të besimit islam në vend.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...