Transplantim dhe trafikim të qelizave njerëzore, arrestohen 4 persona - Bota Sot
Transplantim dhe trafikim të qelizave njerëzore, arrestohen 4 persona

Kronikë e zezë

Transplantim dhe trafikim të qelizave njerëzore, arrestohen 4 persona

Më: 17 maj 2019 Në ora: 14:26
Foto ilustrim

Katër persona janë arrestuar dje në Prishtinë pas një operacioni të realizuar në një klinike private në rajonin e Prishtinës. Ata dyshohet se kanë kryer veprat penale ‘transplantim i kundërligjshëm dhe trafikim i organeve dhe qelizave njerëzore’ dhe ‘bashkëkryerja’ .

Sipas Polisicë, ky operacion policor i përbashkët është realizuar me institucionet tjera si: inspektorët shëndetësorë nga Ministria e Shëndetësisë dhe pas këtyre veprimeve hetimore janë arrestuar të dyshuarit, prej tyre dy (2) meshkuj dhe dy (2) femra. 

“Gjatë këtij operacioni policor si prova materiale nga inspektorati shëndetësor janë sekuestruar: kopje të dosjeve mjekësore, libra-fletore me shënime dhe dokumente tjera të ndryshme. Tre të dyshuarve me urdhër të prokurorit iu është caktuar masa e ndalimit prej 48 orësh ndërsa njëri është liruar në procedurë të rregullt.  Arrestohen katër të dyshuar për veprat penale ‘transplantim i kundërligjshëm dhe trafikim i organeve dhe qelizave njerëzore’ dhe ’bashkëkryerje’, thuhet në komunikatë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...