Sipas mediave zvicerane Nefail Maliqi, kandidati i parë për ambasador të Kosovës në Bern. Por, ja pse ai e kishte refuzuar..

Lajme

Sipas mediave zvicerane Nefail Maliqi, kandidati i parë për ambasador të Kosovës në Bern. Por, ja pse ai e kishte refuzuar..

Më: 1 dhjetor 2020 Në ora: 15:47
Nefail Maliqi

"Zvicra njeh pavarësinë e Kosovës. Mbështetje që do të lehtësojë kthimin e shqiptarëve ("La Suisse reconnaît l'indépendance du Kosovo. Un soutien qui facilitera le retour des Albanais"), është ky titulli i intervistës së agjencisë zvicerane ATS/SDA që e kishte zhvilluar me gazetarin tonë të njohur Nefail Maliqin (gazetar i parë dhe i vetëm shqiptar ne OKB per 20 vite rresht) i cili jeton dhe vepron në organizat ndërkombëtare që më shumë se dy decenie.

Nefail Maliqi, ishte kandidati i parë i mundshëm për të zënë postin e ardhshëm të ambasadorit të Kosovës në Bern, gjithashtu e sheh njohjen e Zvicrës për pavarësinë e Kosovës si një mundësi për të intensifikuar bashkëpunimin dypalësh me dy popujve, atij shqiptarë dhe zviceranë, kane shkruar gazetat zvicerane me rastin e shpalljes së pavarësisë së Kosovës para gati 13 vitesh.

"Nefail Maliqi, i cili, nga një burim shqiptar, është i këshilluar të zërë postin e ardhshëm të ambasadorit të Kosovës në Bern, gjithashtu sheh njohjen e Zvicrës për pavarësinë e Kosovës si një mundësi për të forcuar bashkëpunimin dypalësh, veçanërisht në luftën kundër krimi i organizuar dhe për respektimin e të drejtave të njeriut. " ("Nefail Maliqi qui, de source albanaise, est pressenti pour occuper le futur poste d'ambassadeur du Kosovo à Berne, voit aussi dans la reconnaissance par la Suisse de l'indépendance du Kosovo des possibilités de renforcer la coopération bilatérale, notamment dans la lutte contre le crime organisé et pour le respect des droits de l'homme."), ka shkruar agjencia e lajmeve shtetërore e Zvicrës ATS/SDA me 17 shkurt 2008 ne ditën kur u shpall pavresisë e Kosovës ne nje interviste qe kishte zhvilluar me gazetarin tone ndërkombëtar ne Gjenevë Nefail Maliqin.

"Këto negociata hapin një perspektivë për pavarësi, edhe nëse ato tashmë kanë filluar de facto," i tha ATS Nefail Maliqi, korrespodent në Kombet e Bashkuara në Gjenevë për të përditshmen shqiptare "Bota Sot" ("Der UNO-Sondergesandte Martti Ahtisaari sei "ein grosser Diplomat", erklärte der UNO-Korrespondent der kosovarischen Tageszeitung "Bota Sot", Nefail Maliqi, auf Anfrage der SDA. ")

M.T.: Njohja e pavarësisë së Kosovës nga Zvicra "është një gjë e mirë për disa arsye", pohon Nefail Maliqi, korrespodent i disa mediave kosovare në Zvicër për pesëmbëdhjetë vjet, i pyetur nga ATS

Sipas ATS, gazetari shqiptare ne Gjenevë Nefail Maliqi konsideron se njohja e Kosovës nga Zvicra është "një mbështetje me vlera të mëdha", pas njohjes nga Shtetet e Bashkuara dhe shumë vende evropiane.

"Njohja nga Zvicra ka një rëndësi të madhe, për shkak të politikës së saj të neutralitetit, institucioneve të saj demokratike, respektit të saj për të drejtat e njeriut", deklaroi ai.

Kjo mund të inkurajojë shtetet e tjera të njohin Kosovën si dhe të shtyjë që Kosova të bashkohet me OKB. Do të duhet më shumë kohë për këtë, por sipas Maliqit, gati njëqind shtete nuk kanë kundërshtim të njohin Kosovën në OKB.
Pritet për dhjetë ditë, njohja e pavarësisë së Kosovës nga Berna është e mirëpritur nga komuniteti shqiptar në Zvicër. Ky vendim duhet të lehtësojë integrimin e kosovarëve, kthimin e tyre në vendin e tyre dhe bashkëpunimin ndërmjet Bernës dhe Prishtinës.

Ai thekson se pavarësia e ish-provincës serbe hap rrugën për investitorët e huaj, amerikanë, evropianë dhe zviceranë dhe se zhvillimi ekonomik i vendit do të promovojë "një kthim gradual" të disa prej 200,000 kosovarëve të vendosur në Zvicër. .

"Kosovarët duan të marrin pjesë në ndërtimin e vendit të tyre. Numri i tyre në Zvicër do të ulet," tha Nefail Maliqi. Gazetari nuk beson në një eksod të ri në vendet perendimore.

Gazetari kosovar Nefail Maliqi flet për një "vendim historik", për një "betejë të fituar nga Kosova". Korrespondenti në Pallatin e Kombeve te Bashkuara në Gjenevë sheh në mendimin e GJND një shenjë se "Kosova respektohet në OKB".

Nefail Maliqi, i cili, nga një burim shqiptar, është kandidat potencial per të zërë postin e ardhshëm të ambasadorit të Kosovës në Bern, gjithashtu sheh njohjen e Zvicrës për pavarësinë e Kosovës si një mundësi për të forcuar bashkëpunimin dypalësh, veçanërisht në luftën kundër krimi i organizuar dhe për respektimin e të drejtave të njeriut.

Disa kosovarë dhe serbë në Zvicër janë të ndarë përpara fillimit të bisedimeve për statusin e Kosovës në Vjenë të hënën. Të parët tregojnë se janë të ndarë për rezultatin e negociatave, ndërsa të dytët denoncojnë "paragjykimin" e bashkësisë ndërkombëtare.

Asnjë precedent i rrezikshëm

Nefail Maliqi hedh poshtë argumentin se shpallja e njëanshme e pavarësisë së Kosovës është një precedent i rrezikshëm.

Nëse autoritetet në Prishtinë demonstrojnë se respektojnë të drejtat e pakicës Serbe, Rusia një ditë mund të heqë veton në Këshillin e Sigurimit, tha ai. Problemi do të zgjidhet kur Kosova, së bashku me Serbinë, Bosnjën, Malin e Zi dhe Maqedoninë, të bashkohen me BE.

"Pavarësia e Kosovës frikëson shtetet që diskriminojnë pakicat e tyre. Ndihmon për të bërë presion mbi këto diktatura në mënyrë që ata të njohin të drejtat e tyre," tha gazetari kosovar.

Ai më tej theksoi se situata në Kosovë ishte e ndryshme nga territoret e tjera të tunduara nga shkëputja. Shqiptarët ishin viktima të krimeve të luftës në 1999 dhe spastrimit etnik nën regjimin e Sllobodan Millosheviçit.

Nefail Maliqi: Ja pse nuk desha te behem ambasador i Kosoves ne Zvicër

Sipas mediave zvicerane Nefail Maliqi ishte kandidat i pare serioz për ambasador i Kosoves në Bernë. Por, pas gati 12 vitesh nga shpallja e pamvaresisë kur pasuran ne ser arrestimesh dhe burgosjesh te autoreve te korrupcionit dhe krimeve ne Kosovë gazetari ndërkombëtar ne Gjeneve Nefail Maliqi për gazeten "Bota sot" ka shpjeguar aresyet pse e kishte refuzuar nje funksikon te tillë.

"Ishin disa lidere, kolege, akademike dhe perfaqesues te roganiazatave joqeveritare ne Kosovë besa edhe ngha autoritetet zvicerane kisha nje mbeshtetje te madhe, te cilet kishin shprehur deshire te kandidoja per amabsador i Kosoves në Zvicër meqe sipas tyre per 20 vite ne OKB, NATO dhe BE kisha jo vetëm njohuri dhe përvojë diplomatike ne arenën ndërkombëtare, por edhe kisha bërë mjaft për Kosovën, në fakt ne lobimin dhe sensibilizimin e ceshtjes se Kosoves dhe asaj mbare shqiptare nga Gjirokastra e Janina deri tek Presheva..." ka thënë gazetari yne i njohur ne Gjenevë Nefail Maliqi.

I pyetur pse e kishte refuzuar postin e ambasadorit kolegu Maliqi në vazhdim ka deklaruar se "Une, personalisht kurre nuk kishte ëndërruar dhe nuk kisha punuar për të qenë nje dite ambasador i Kosovës ne Zvicër, sepse i tere potenciali im ishte perqënderuar si gazetar profesional  per te avancuar dhe per t'i kontribuoaj proceseve demokratike ne Kosove dhe rajon, çka nuk kisha fort kohë të merresha me politike ditore. Një për shkaqet tjera, pse une e refuzova  postin e ambasadorit eshte edhe ajo, se unë kurrë s'kam punuar kurrë per poste apo karrierë politike. Por megjithate une falënderoj per ata që më kishin vlerësuar dhe propozuan të jem ambasador i parë i Kosovës në Bern, menjëherë pas shpalljes se pavarësisë se Kosovës. Veq kesaj, në ato vite kur une isha kandidat siq raportuan edhe mediat zvicerane, une nuk isha i gatshëm dhe e kam refuzuar ta marr një funksion te tillë, meqë nuk kam pasur deshirë të jem pjesë e atyre njerëzve apo asaj qeverie të lidhura me korrupcionit apo krimin e organizuar, sepse e dija se një dite do të plasë, do të dalin të shesh të gjitha te zezat e njerëzve te nëntokës qe e kishin bërë Kosovën pronë të tyre private, qe sot ata ne rajon njihet si mafia politike.."

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat