Vepra e tretë e panjohur e Marin Barletit - Bota Sot
Vepra e tretë e panjohur e Marin Barletit

Libra

Vepra e tretë e panjohur e Marin Barletit

Nga: Gjon Keka Më: 22 korrik 2020 Në ora: 23:33
Vepra e tretë e panjohur e Marin Barletit

Deri më tani është ditur se Barleti ka dy botime të tij të cilat janë edhe të njohura botërisht, ajo e „Rethimit të Shkodrës“ dhe „Skënderbeu jeta dhe vepra e tij“.

Por ai ka edhe një vepër të tretë që tani po e prezantoj e të cilën e kam gjetë gjatë hulumtimeve të mia disavjecare që bëjë mbi figurën e Gjergj Kastriotit, ky libër gjendet në Bibliotekën nacionale të Vjenës dhe duket të jetë si dorëshkrim.

Libri mbanë titullin : “Përmbledhje ose shkurtore e jetës së Papëve deri te Marcellini II dhe i Perandorëve romakë”., botim i vitit 1555 Në fakt janë dy botime njëri që ka dy emra të familjes Engjëllore të Arbërisë atë të Andrea Egjëllit dhe Pjetër Engjëllit që në hyrje të Librit.

Kjo vepër e Marin Barletit gjendet në librin tim që do të botohet sëshpejti.[Gjon Keka]

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat