Platoni: Pasuria më e madhe është të jetosh i kënaqur me pak

Libra

Platoni: Pasuria më e madhe është të jetosh i kënaqur me pak

Më: 14 tetor 2020 Në ora: 10:04
Platoni

Filozofi antik, Platoni, konsiderohet si njëri nga mendimtarët që ka vendosur bazat e Filozofisë së bashku me Aristotelin dhe Sokratin.

Platoni, veprat e të cili edhe sot studiohen në Universitetet më prestigjoze në botë, është i njohur edhe për shumë thënie të tij të cilat i janë shkëputur nga librat e tij ndër vite.

Disa nga thëniet e tij rreth natyrës njerëzore:

Një prej dënimeve për refuzimin e pjesëmarrjes në politikë është se përfundon e qeverisesh nga inferiorët.

Mund të zbulosh më shumë për atë person në një orë lojë se në një vit bisedash.

Tregohu i mirë, sepse këdo që e takon, po përballet me një betejë të vështirë.

Injoranca është rrënja e të gjitha të këqijave.

I mençuri flet se ka diçka për të thënë, budallai sa për të thënë diçka çfarëdo.

Pasuria më e madhe është të jetosh i kënaqur me pak.

Filozofia nis me kureshtje.

Njerëzit e mirë nuk kanë nevojë për ligje që të jenë të përgjegjshëm, ndërsa njerëzit e këqinjë do gjejnë gjithnjë një rrugëdalje nga ligjet.

Në prekjen e dashurisë gjithkush bëhet poet.

Më mirë diçka e vogël e bërë mirë, se një e madhe e pa përkryer. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat