Poetë shqiptarë në gjuhën suedeze

Libra

Poetë shqiptarë në gjuhën suedeze

Rizah Sheqiri Nga Rizah Sheqiri Më 11 dhjetor 2020 Në ora: 10:47
Ballina e librit

Ditë më parë ka dalur nga shtypi nr. 3. 2020 i revistës letrare në gjuhën suedeze “Groblad” e cila në faqet e saj sjellë edhe poezi të poetëve shqiptarë të përkthyera në suedisht nga poeti dhe redaktori i revistës Rizah Sheqiri.

Në këtë numër të kësaj reviste me vargjet e tyre të bukura janë prezentuar këta poetë:

Martin Çuni, Luljeta Lleshanaku, Rrahman Dedaj, Jeton Kelmendi, Fahredin Shehu, Qamil Foniqi, Yllka e Rizah Sheqiri.

Në këtë revistë letrare gjatë këtyre pesë  viteve të mia si redaktor, kam përkthyer e botuar edhe poezi të poetëve tjerë shqiptarë nga të cilët po i përmendi disa:  Ismail Kadare, Dritëro Agolli, Kristaq F. Shabani,  Azem Shkreli,Ymer Shkreli, Ali Podrimja, Fatos Arapi, Xhevahir Spahiu, Fredrik Rreshpja, Sylejman Syla, Abdyl Kadolli, Ilire Zajmi, Sabit Rrustemi, Donika Dabishevci,Flora Brovina, Halil Matoshi, Valdete Antoni, Jusuf Zenunaj, Adem Gashi, Alisa Velaj, Shkëlzen Halimi, Vjollca Alijaj, Kalosh Çeliku, Maxhun Osmanaj, Shaip Emërllahu, Hajdin Abazi, Ramadan Musliu,Bexhet Asani, Arif Molliqi, Naim Fetaj,Sadullah Zendeli, Jonuz Fetahaj, Hamit Gurguri,Sadije Aliti, Nase Jani, Burbuqe Rushiti, Fadil Halimi, Ferdinand Laholli, Dritë Ademi, Shefqet Dibrani, Hasan Qyqalla, Alketa Maksuti-Beqari, Haxhi Muhaxheri, Lili e Yllka Sheqiri, Osman Gashi, Migena Arllati, Naime Beqiraj, Hajdin Morina, Ervina Halili, Majlinda Shabani (Alexandra), Prend Buzhala, Xheladin Mjeku, Daut Dauti, Enkeleida Z. Fejzo, Ndoc Gjetja,  Biser Mehmeti, Engjël I.Berish, Ramadan Mehmeti, Rita Filipi, Sadik Krasniqi, Muhamed Krasniqi, Elhame Zhitia, Zyrafete Manaj, Baki Ymeri, Sevdail Zejnullahu, Dibran Demaku, Skënder Zogaj, Qerim Raqi, Grigor Jovani, Sevdije Rexhepi, Nebih Bunjaku, Imri Trena,  Vera Peci,Drenusha Zajmi - Hoxha, Shuquri Sejdijaj, Vera Çato, Ylli Toska, Flutura Maçi, Zeqir Gërvalla, Zymer Elshani, Gaqo Apostoli, Enrieta Sina, Vjollca Dibra, Gjergj Nikolla, Salih Bashota, Xhevdet Bajraj, Pal Sokoli,etj.

Në fund ju bëj me dije se kam edhe një numër të konsiderueshëm poetësh shqiptarë që i kam përkthyer dhe që presin të botohen në numrat e ardhshëm të revistës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat