“Dylberja”, libri i autores, që punon dhe vepron midis Italisë dhe Zvicrës

Libra

“Dylberja”, libri i autores, që punon dhe vepron midis Italisë dhe Zvicrës

Më: 16 gusht 2021 Në ora: 10:50
Kopertina e librit

Libri "DYLBERJA" është shkruar nga Autorja Xhuljeta Ferraj, që punon dhe vepron midis Italisë dhe Zvicrës. Është një libër me 58 poezi, një libër praktik,jo i lodhshëm për lexuesin,por i këndshëm që mund të lexohet për pak kohë.

Poezitë janë me temë të lirë.

Shkrimtarja Ferraj është poete emocionale, që frymëzohet aty për aty,nga ngjarjet e jetës reale të përditshme.

Libri ,nuk ka një zhanër specifik.

Ky libër është shkruar në të njëjtën kohë kur ka dal dhe klipi me këngë "TË PRES DERI NË PERËNDIM", i këngëtares Xhuljeta Ferraj,dhe sapo ka dalë nga shtëpia botuese në Kosovë,

"SHKROLA" Prishtinë.

Autorja është një Artiste dimensionale.

Ajo Ka shkruar 3 libra me poezi, një dramë, një roman,dhe një skenar filimi.

Ajo është Aktore profesionale internacionale,ka mbaruar Akademinë e Artit "INTERNAZIONAL ,FILM,THEATËR-, PRODUKSION " në Zvicër Zürich.

Punon në teatrin "LATERNE"në Zvicër,dhe në bashkëpunim me teatret,dhe produksionet e filmit si aktore në qytetin e PARMËS në ITALI.

Autorja Ferraj është këngëtare e polifonis së jugut.

Ajo vjen nga një familje Artistësh,babai i saj muzikant i firzamonikës ,dhe nëna stiliste rrobash.

Xhuljeta u rrit në Itali,dhe aty studjoj dhe për vallen popullore Shqiptare,dhe korografin nga korograf Shqiptarë.

Ajo kërcen të gjitha vallet internacionale, përfshirë edhe  ato  Latine.

Xhuljeta është një moderatore e shkëlqyer,ajo punon tek TV ARI në Zvicër, një televizion privat Shqiptarë.

Xhuljeta është një vullkan i pa ndalshëm në Art .

Pse Autorja e ka titulluar librin "DYLBERJA"?

Ajo me këtë titull,pagëzon mitin e legjendës "DYLBERJA".Mitologjia,apo legjenda e përshkruan këtë femër hyjnore ,me bukuri,me emocione,dhe me inteligjencë të pa parë, për familjen, për dashurin, mallin për nënën,dhe babain .

Frymëzimin poetja na e sjell nga vetë emri i nënës së vet që e ka shoqëruar gjithë jetën ,ky emër i shenjtë. "DYLBERJA". Këtë emër e gëzon nëna e autores ,prandaj me respekt të veçantë, këtë libër autorja ja kushton nënës "DYLBERE".

Ja disa vargje analizë të poezisë me titull "MIKU XHELOZ".

............................................................

Pema pa frut nuk vlen aspak,

Rrënjet e saj,si miku dështak,

Edhe tokës i rëndon trungu i thatë,

Më mirë një mik,se shumë qesharak.

E preva pemën gjer në mes,

Prita në mos po lulëzonte përsëri,

Por ajo , për besë, më tradhëtoi,

U zhvesh me vjeshtën lakuriq.

Autorja shprehet :ashtu si pema pa frut, që nuk vlen aspak,edhe miku xhelozë nuk ka vlerë.

Pra ajo thotë: më mirë një mikë i mirë,se shumë miq por që janë qesharak.

Ajo priti që pema të lulëzonte përsëri,priti dhe mikun se mos ndryshonte,miku e tradhëtoj,edhe pema u zhvesh nga vjeshta lakuriq.

Sa krahasim të bukur, që ka bërë autorja Ferraj,e ka krahasuar mikun zheloz,me një pemë të thatë që nuk vlen asgjë.

...............................................................

Ja dhe disa vargje analizë, të poezisë me titull "NUK MË NDAJNË DOT".

As shantazhet egoiste,

As kurthet e njeriut,

As shpifjet e të ligut,

Nuk më ndajnë dot nga ti.

As feja myslimane,

As ajo kristiane,

As prifti me hoxhën,

Nuk më ndajnë dot nga ti.

Ja sa bukur autorja flet në vargjet e saj për një dashuri "përrallore".

Këtë dashuri e përjeton vetëm një çift, që janë të dashuruar marrëzisht.

Ajo thotë:as shantazhet,as kurthet e njeriut,as feja,as hoxha,as prifti,nuk bëhet pengesë kur një burrë e grua dashurojnë.  Ja pra sa e fortë është një dashuri kur ajo është e sinqert,nuk ka pengesa,janë të kalueshme.

Vargje poetike magjike të autores Xhuljeta Ferraj.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat