Si ndikon moti me shi në sjelljet e njerëzve - Bota Sot
Si ndikon moti me shi në sjelljet e njerëzve

Life style

Si ndikon moti me shi në sjelljet e njerëzve

Më: 11 mars 2019 Në ora: 23:46
Foto ilustruese

Por si mund të ndikojë shiu në sjelljen shoqërore në botën moderne? Sipas një hulumtimi të vitit 2009, numri i vetëvrasjeve në Nju Jork ka qenë dukshëm më i vogël gjatë ditëve me shi. Për më tepër, një profesor britanik ka analizuar raportet e policisë dhe ka zbuluar se krimet shtohen kur temperatura është 18 gradë, ndërsa pakësohen sërish kur temperatura rritet mbi këtë shkallë.

“Përmes hulumtimit u dëshmua se niveli i krimit ka qenë më i ulët kur ka pasur reshje të shiut. Ekziston një ndërlidhje e fortë mes shiut të madh dhe dhunës”, tha profesori Peter Langmead-Jones.

Për më tepër, psikologia Keri Nixon, e cila ka përvojë në trajtimin e kriminelëve të dhunshëm, thotë se njerëzit zakonisht nuk kryejnë krime në mot të lig, përpos në rastet kur janë të dëshpëruar, shkruan “The Guardian”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...