Syze dielli: si t’i zgjidhni ato bazuar në formën e fytyrës - Bota Sot
Syze dielli: si t’i zgjidhni ato bazuar në formën e fytyrës

Life style

Syze dielli: si t’i zgjidhni ato bazuar në formën e fytyrës

Më: 16 gusht 2019 Në ora: 14:56
Ilustrim

Syzet e diellit janë një aksesor që asnjë grua nuk do të hiqte dorë kurrë gjatë verës. Në fakt, ato nuk janë të dobishme vetëm për të mbrojtur strukturat delikate të syve nga rrezet e diellit, por ato janë gjithashtu një plotësues magjepsës i veshjeve të verës. Si syzet e diellit për femra ashtu edhe syzet e diellit për meshkuj ndjekin trendet e modës dhe diktojnë. Le të flasim për modelet e ndryshme të syzeve të diellit dhe mënyrën e zgjedhjes së tyre bazuar në formën e fytyrës.

Si të zgjidhni syzet e diellit bazuar në formën e fytyrës

Për të mësuar se si të zgjidhni një model syzesh, para së gjithash ju duhet të studioni mirë formën e fytyrës tuaj. Korniza duhet të harmonizohet mirë me fytyrën dhe karakteristikat e saj. Këto karakteristika quhen “çehre” dhe përfshijnë disa faktorë: ngjyrën e flokëve, sytë dhe çehren, prerjen e syve, pamjen e mollëzave.

Syzet për fytyrën e rrumbullakët do të duhet të përpiqen të ekuilibrojnë këtë karakteristikë, duke prirë të zgjasin fytyrën. Kështu që do të jetë mirë të zgjidhni një kornizë katrore ose drejtkëndëshe, dhe është mirë të preferoni forma të mëdha që mbulojnë një pjesë të madhe të fytyrës. Përkundrazi, nëse fytyra është shumë e gjatë, preferohen syze dielli të rrumbullakëta dhe të vogla.

Kush ka një fytyrë trekëndore duhet të preferojë një syze dielli të cilësisë së mirë, me një pamje retro që është gjithmonë shumë elegante. Për ata që kanë nofulla pak katrore, preferohet që të përqendrohen në madhësi të mëdha. Në fund të fundit, syzet ovale mund të jenë për çdo formë ose madhësi fytyre.

Sa i përket ngjyrave të lenteve dhe kornizave, gjithmonë përpiquni të përmirësoni kombinimin e ngjyrës dhe flokëve. Gratë me flokë të verdhë dhe të drejtë duhet të zgjedhin korniza me ngjyra pastel; gratë me flokë të errët mund ta kënaqin veten edhe me ngjyra shumë të ndritshme, përkundrazi duke qëndruar larg të zezës.

Syzet e diellit që janë trendi i momentit

Duke pasur parasysh udhëzimet e përgjithshme, le të shohim cilat janë tendencat e kësaj vere. Një nga tendencat më të njohura është ajo e syzeve të diellit pasqyrë me formën klasike të lotëve. Natyrisht ne po flasim për syzet e përjetshme të diellit si Ray Ban.

Markat e modës janë gjithmonë duke diktuar modën: Sa për Gucci-n, syzet e diellit për verën e vitit 2019 kanë forma katrore dhe korniza të mëdha me ngjyra, të dekoruara shpesh me gurë të çmuar. Prandaj mund të përdoren si një aksesor edhe gjatë natës, për të tërhequr flokët.

Syzet e propozuara nga Dior dallojnë si gjithmonë për kreativitet dhe shkathtësi. Koleksioni përfshin të dy format e syzeve, ato të rrumbullakëta dhe ato katrore, të gjitha të karakterizuara nga eleganca ekstreme. Syzet e diellit Prada kanë një stil të ri, të freskët, lehtësisht të njohur, me forma dhe ngjyra origjinale që variojnë nga zebra në ngjyrën e njëtrajtshme.

Syzet e diellit Dolce and Gabbana konfirmojnë shkëlqimin e fortë të markës, me një larmi të madhe të modeleve për gra, ndër të cilat dallohen format gjashtëkëndore me lente me ngjyra. Më në fund, syzet e diellit Persol kanë më shumë forma klasike, për ata që duan të jenë në anën e sigurt dhe të rikonfirmojnë stilin e tyre të zakonshëm.

Pse duhet të mbani syze dielli?

Syzet e diellit nuk janë vetëm një shqetësim: ato janë mbi të gjitha të domosdoshme për të mbrojtur mirëqenien e syve. Rrezet UVA dhe UVB nuk janë vetëm të dëmshëm për lëkurën (kjo është arsyeja pse duhet të vendosni gjithmonë kremin e diellit) por edhe për sytë. Nëse shikoni kornizën për estetikë, nuk duhet të anashkaloni lentet, të cilat duhet të kenë karakteristika të caktuara për të ofruar mbrojtje efektive.

Shkalla e mbrojtjes nga rrezet e diellit duhet të ndryshojë midis 1 dhe 5, dhe këto gjithmonë duhet të kenë shenjën e autorizimit të Komunitetit Evropian CE. Ngjyra e lenteve duhet të zgjidhet në bazë të çdo problemi me shikimin nga i cili vuani (për shembull, miopia, për të cilën duhet të preferohet kafja). Për ata që duhet të veshin syze në plazh, më mirë të zgjedhin lentet e polarizuara.

Sigurisht që kjo nuk largon faktin që syzet e diellit janë një aksesor themelor si në det ashtu edhe në mal: nëse duhet ta zgjidhni atë me një vështrim funksional, blerja e produkteve të markave të mëdha shërben për të kombinuar bukurinë dhe cilësinë e lartë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...