5 arsye pse të qenit një person introvert të bën të veçantë - Bota Sot
5 arsye pse të qenit një person introvert të bën të veçantë

Life style

5 arsye pse të qenit një person introvert të bën të veçantë

Më: 6 gusht 2020 Në ora: 16:09
Foto ilustrim

A keni dëgjuar ndonjëherë për personalitetin introvert? Nëse ti mbushesh me energji kur je vetëm, ke më pak shokë, je i rezervuar, thellohesh dhe përqendrohesh te vetja jote, atëherë ti je një person introvert.

Njerëzit shpesh e shoqërojnë introvertin me druajtjen, ndjeshmërinë dhe vetminë. Ndërsa introvertët kalojnë pjesën më të madhe të kohës së tyre vetëm, kjo nuk do të thotë se ata janë antisocialë ose anti-miqësorë.

Sipas psikiatrit popullor, Carl Jung, introvertët ndihen më rehat kur janë vetëm, se sa të rrethuar nga shumë njerëz. Ata gjithashtu përdorin “kohën e tyre” për përtëritjen, ose rimbushjen në mënyrë që të mund të lidhen më mirë me njerëzit.

Ka shumë faktorë që përcaktojnë personalitetin e dikujt si introvert të tillë si gjenetika, mjedisi shoqëror dhe ngjarje të ndryshme të jetës.

Pesë arsye pse të qenit introvert ka shumë përfitime.

Janë dëgjuesit më të mirë

Është e dukshme se kur dikush flet me një introvert, ata shpesh janë shumë të heshtur. Kjo nuk është për shkak se ata nuk kujdesen për atë që personi po thotë, por sepse ata janë duke dëgjuar me kujdes dhe duke menduar thellë. Introvertët janë dëgjues aktivë dhe ndryshe nga ekstravertët, ata nuk do të hidhen lehtë në biseda.

Ata do të dëgjojnë mirë para se të flasin dhe për shkak se ata e përpunojnë informacionin më gjatë, ka të ngjarë të japin këshilla të ndjeshme dhe të menduara mirë.

Janë të vëmendshëm

Përveç që kanë aftësi të mira dëgjimi, introvertët janë gjithashtu të vëmendshëm. Kur ata janë të heshtur, ata ose i dëgjojnë njerëzit ose vëzhgojnë gjërat rreth tyre. Sidoqoftë, për introvertët, vëzhgimi i gjërave apo njerëzve nuk do të thotë t’i gjykosh ata. Ata po përpiqen të absorbojnë të gjithë informacionin që po u paraqitet atyre duke menduar në mënyrë kritike.

Ata gjithashtu tentojnë të përqendrohen në gjestet e një personi, shprehjet e fytyrës dhe gjuhën e trupit, duke i bërë ato komunikues të mirë ndërpersonal.

Mërziten shumë rrallë

Për shkak se ata kalojnë shumë kohë vetëm, introvertët dinë se si të argëtohen edhe pa miqtë apo familjarët e tyre. Ata mund të hanë vetëm në një restorant ose të shikojnë një film pa u ndjerë të vetmuar ose të turpëruar. Në fakt, ata preferojnë t’i bëjnë këto gjëra vetëm, sepse kjo është mënyra se si ata gjejnë qetësi dhe paqe.

Kanë prirje akademike

Disa introvert ngacmohen në shkollë, sepse ata gjithmonë e kalojnë kohën vetëm. Ekstravertët i konsiderojnë ata si budallenj, të çuditshëm dhe antisocial. Sidoqoftë, koha e kaluar vetëm në shkollë mund t’u bëjë mirë introvertëve. Për shkak se ata normalisht nuk marrin pjesë në festa ose dalin me shokët e tyre, ata kanë më shumë kohë për të studiuar.

Kanë pak miq, por miq të mirë ama

Shumica e ekstravertëve kanë shumë miq për shkak të natyrës së tyre të hapur. Introvertët nga ana tjetër, kanë një rreth shumë të vogël miqsh. Ata kanë tendencë që të jenë të ndjeshëm kur bëhet fjalë për njerëzit që fusin në jetën e tyre. Ata i zgjedhin ato me shumë kujdes dhe bëjnë miqësi me njerëz që mund të kenë besim. Me sa duket, intravertët preferojnë cilësinë mbi sasinë.

Mund të jetë e vështirë për të kuptuar sjelljen dhe qëndrimin e introvertëve, por duke hedhur një vështrim më të afërt në jetën e tyre, na bën të kuptojmë se të qenit një introvert mund të jetë gjithashtu një kënaqësi.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat