Tri bimët më vdekjeprurëse që jo rrallë i mbajmë në shtëpi, apo në oborr

Life style

Tri bimët më vdekjeprurëse që jo rrallë i mbajmë në shtëpi, apo në oborr

Më: 14 prill 2021 Në ora: 21:20
Foto ilustrim

Në botë ka mijëra bimë helmuese, ndër to ka edhe të tilla që janë shumë të rrezikshme për njerëzit

Ndër bimët e rrezikshme për njerëzit ka madje edhe të tilla që jo rrallë i mbajmë në shtëpi, apo në oborr.

Sigurohuni a keni edhe ju ndonjë prej tyre që e mbani në shtëpinë tuaj.

Kukuda (Conium maculatum)

Kukuda famën botërore e ka arritur në mënyrën më të vrazhdë të mundshme – ajo që në Greqinë e lashtë ka shërbyer për prodhimin e helmeve për ekzekutim.

Me siguri viktima më e njohur e kësaj bime ka qenë filozofi grek Sokrati, i cili është dënuar që vetvetes t’ia marrë jetën duke pirë helmin.

Të gjitha pjesët e bimës janë të helmueshme, po sidomos rrënjët dhe farat.

Kjo bimë barishtore që rritet deri në 2.5 metra lartësi. Ka kërcell të gjelbër të lëmuar me prerje në formë tubi, me njolla ngjyrë të kuqe apo vjollce në pjesën e poshtme të kërcellit. Gjethet kanë ngjyrë të gjelbër të shkëlqyeshme me formë trekëndore. Lulet e vogla me ngjyrë të bardhë kanë pesë petale dhe janë të grupuara në tufëz në formë ombrelle.

Nëse shtypen, gjethet dhe rrënja kundërmojnë ngjashëm me aromën e karrotës së egër (Pastinaca sativa).

Abrus precatorius (Syri i gaforres)

This Mother Refused The Abortion of Her Quintuplets and 20 Years Later She Shows a PictureReadBakery

Abrus ka prejardhjen nga Indonezia, ku kokrrat e saj të zjarrta ngjyrash të zeza, të kuqe dhe të bardhë shpesh përdoren për përpunimin e perkusioneve dhe stolive.

Këto fara nuk prodhojnë vetëm tingull të mirë.

Ata janë gjithashtu shumë të rrezikshëm për shkak të substancës toksike abrin që përmbajnë. Vetëm një farë e kësaj bime mund të jetë fatale për njerëzit. Sidoqoftë, për fat të mirë, fara “kalon” vetëm përmes trupit të njeriut, ndërsa është fatale vetëm kur përtypet.

Nerium oleander

Oleandri është një nga bimët më helmuese në planet, dhe përsëri, shanset që ta rritni vetë në kopsht ose në shtëpi ekzistojnë, sepse është një nga bimët më të popullarizuara të shtëpisë.

Me kurorë të gjerë dhe të lartë 2 – 6 metra, oleandri zbukuron parqet, kopshtet dhe tarracat, sepse kultivohet edhe në saksi.

Kjo bimë e cila rritet në formë të shkurres së vogël, mund të duket shumë e bukur – mirëpo vetëm nëse e shikoni, përtypni fletë, degë apo lule, mund të jetë fatale, andaj këtë bimë mbajeni sa më larg fëmijëve dhe kanakarëve shtëpiakë.

Në fakt, çdo pjesë e deklaruesit është helmuese. Oleandri i pastër mund të dëmtojë sytë dhe zorrët tuaja dhe madje të ndalojë zemrën tuaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat