Pse japonezët e lajnë fytyrën për 10 minuta? Ja sekreti i tyre për një lëkurë të përsosur

Life style

Pse japonezët e lajnë fytyrën për 10 minuta? Ja sekreti i tyre për një lëkurë të përsosur

Më: 23 prill 2021 Në ora: 15:10
Foto ilustrim

Arritja e një lëkure të shëndetshme dhe të pastër kërkon kohë dhe japonezët krijuan ritualin e tyre se si të duken të freskët dhe të shpëtojnë nga problemet e lëkurës.

Teknika zgjat 10 minuta dhe ka tre hapa kryesorë që mund ta bëjnë fytyrën tuaj të shkëlqejë, shkruan “Health Line”.

Shumë njerëz aziatikë kanë një metodë 4-2-4 për pastrimin e fytyrës.

Metoda 4-2-4 është një sistem i veçantë i ndarë në faza sipas kohës.

Ju filloni me vaj për 4 minuta.

Vetëm pas kësaj mund të përdorni një pastrues kremi për 2 minuta.

Dhe hapi i fundit është shpëlarja për 4 minuta.

Një specialist thotë se nëse përdorni këtë metodë pastrimi, nuk keni nevojë të lani fytyrën në mëngjes, vetëm natën. Plus, nuk keni pse ta bëni çdo ditë. Mjaftojnë 4 herë në javë.

4 minutat e para: faza e vajit

Kjo fazë ka qëllim përmirësimin e qarkullimit duke fërkuar lëkurën për 4 minuta. Ju gjithashtu zbutni shtresën e sipërme dhe ndihmoni në hapjen e poreve të bllokuara. Është e rëndësishme të zgjidhni vajin e duhur që mund të përthithet nga lëkura juaj.

Për shembull, vaji i jojobës do të absorbohet në lëkurën tuaj.

2 minutat e fazës së dytë: faza e pastrimit me krem

Pasi të keni masazhuar fytyrën, vendosni pak pastrues sipër vajit. Specialistët thonë se duhet të zgjidhni pastruesit e kremrave në vend të shkumës ose xhelit, sepse nuk e thajnë aq shumë lëkurën. Pastroni fytyrën për 2 minuta me lëvizje të butë që të mos dëmtoni fytyrën.

4 minutat e fundit: faza e shpëlarjes

Filloni me ujë të ngrohtë për 2 minuta, pastaj përfundoni me ujë të ftohtë për 2 minuta të tjerë. Uji i ngrohtë mund të ndihmojë për të shpëlarë vajin e tepërt nga lëkura juaj dhe për të rritur rrjedhjen e gjakut në sipërfaqe.

Uji i ftohtë mund të ndihmojë në mbylljen e poreve. Kjo teknikë ndihmon për të hidratuar lëkurën në mënyrë që pas procedurës, fytyra juaj të duket me shkëlqim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat